Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman na Hradě spálil obří červené trenýrky, novináři se nechali „napálit“

Včera odpoledne prezident Miloš Zeman oznámil, že na dnešní den chystá mimořádný tiskový briefing v Laubeho zahradě v areálu Pražského hradu. Dopředu avizoval, že na briefingu vydá prohlášení a žádné otázky novinářů nebudou dovoleny. Téma plánovaného prohlášení nikdo z Hradu prozradit nechtěl, vyrojilo se tak mnoho spekulací o tom, co zásadního chce Miloš Zeman národu sdělit.

Dnes v 16.30 byly v Laubeho zahradě nachystány mikrofony, prostor pro novináře a také připravena kovová obruč s hořícím ohněm. Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zůstával stále tajemný. Po chvilce čekání dorazil prezident Zeman, viditelně v dobrém rozpoložení a s úsměvem na rtech.

„Asi před rokem, možná ani ne, na přednášce pro studenty Opavské univerzity jsem řekl, že politika by se měla dělat na základě výměny věcných argumentů a nikoliv na základě spodního prádla,” začal svůj proslov Zeman a mnozí začali tušit, kam jeho vystoupení směřuje. „Mezitím ulicemi českých, moravských a slezských měst pobíhali šílenci mávající červenými trenýrkami. Dovedu to pochopit před parlamentními nebo prezidentskými volbami. Tyto volby již skončily.“

Zeman pak vzal do ruky obří červené trenýrky a začal se přibližovat k ohni. „Rozhodl jsem, že čas spodního prádla v politice skončil. Proto jsem se rozhodl, že červené trenýrky, které jsme získali od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, spálíme,“ řekl, a trenýrky za asistence hasičů spálil v ohništi. Poté si ještě zavtipkoval na adresu novinářů, kteří s velkou zvědavostí na briefing dorazili.

„S pocitem dobře vykonané práce odjíždím do Lán, kde za týden přijmu předsedu vlády,“ uzavřel prezident svůj „happening“, respektive autodafé, jak událost sám označil.