Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman je v Izraeli za hrdinu, podpořil přesun české ambasády do Jeruzaléma

Ve středu se na Pražském hradě konaly oslavy 70. výročí vzniku státu Izrael, unikátní prostory Španělského sálu poskytl Izraeli k oslavám prezident Miloš Zeman. Na oslavě podpořil přesun české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Zástupci židovského státu během slavnostní příležitosti vyjádřili Zemanovi obdiv a vděk.

Slavnostní projev prezidenta Zemana přítomné hosty potěšil. Prezident upozornil na skutečnost, že poprvé v historii byly prostory Pražského hradu propůjčeny k oslavám výročí cizího státu. Také konstatoval, že pevně věří v přesun české ambasády do Jeruzaléma. Přítomným vysvětlil tři fáze, které budou tento přesun provázet. V první řadě vznikne honorární konzulát, poté dojde k přesunu českých institucí jako CzechTourism nebo CzechTrade, a třetí fázi bude představovat samotná ambasáda. Projev pronesl v angličtině. Část řeči věnoval také evropským kritikům návrhu zmiňovaného přesunu. Označil je za „zbabělce“. Přiznal, že jeho výrok není diplomatický ani zdvořilý, prý se ale rozhodl hovořit otevřeně.  Svůj projev elegantně zakončil větou z židovské modlitby: „příští rok v Jeruzalémě“.

Ministerstvo zahraničí dalo za pravdu Zemanovým slovům. Potvrdilo, že se v květnu má otevřít konzulát na území Jeruzaléma, a že v jeho čele bude stát Dan Propper. Další krok představuje otevření Českého centra v Jeruzalémě. MZV ve svém prohlášení uvedlo, že „tak chtějí svou přítomnost v Jeruzalémě posílit a napomoci rozvoji vzájemné spolupráce v celém spektru oblastí.“ Dle vyjádření ministerstva neexistuje žádná spojitost mezi tímto krokem a konečnou dohodou o Jeruzalémě. V prohlášení dále stojí, že ČR respektuje společný postoj Evropské unie, která v Jeruzalémě vidí hlavní město Izraele i budoucího státu Palestiny.

Velvyslanec Daniel Meron v češtině prezidentovi poděkoval za loajální přátelství. Potom citoval z dopisu, který Zemanovi poslal izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Napsal, že si váží Zemanovy vytrvalé podpory v uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele. Připomenul také pouto prvního československého prezidenta T.G.M. k Izraeli. Chválou na adresu Zemana nešetřila ani náměstkyně izraelského ministra zahraničí Cipi Chotovely, která zdůraznila, že je český prezident jedním z prvních světových státníků, který v Jeruzalémě vidí budoucí hlavní město Izraele. Prohlásila, že „Zeman je v očích izraelského národa hrdinou“.

Středeční oslavy se neobešly bez demonstrací. V podvečer před Pražským hradem protestovala asi třicítka lidí s palestinskými vlajkami a transparentem s výzvou, aby skončilo zabíjení v Palestině a okupace palestinského území. Lidem procházejícím se po Hradčanském náměstí protestující nabízeli letáky vysvětlující jejich pohled na problémy v Palestině. Podle aktivistů nese jednoznačnou vinu za etnické čistky v Palestině právě Izrael.