Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman jmenoval nového velvyslance ve Francii. Takhle má vypadat spolupráce s vládou, rýpl si

Prezident Miloš Zeman se dnes zúčastnil recepce, pořádané francouzskou ambasádou u příležitosti státního svátku Francouzské republiky. V krátkém projevu mimo jiné oznámil, že novým velvyslancem ve Francii jmenoval někdejšího ředitele rádií Frekvence 1 či Evropa 2 Michela Flesichmanna.

Zeman v krátkém projevu uvedl, že dobré česko-francouzské přátelství je nutné demonstrovat nejen slovy, ale i činy. „Toho času mi vláda navrhla a já jsem s potěšením jmenoval Michela Fleischmanna velvyslancem ČR ve Francii. Přesně takhle, pane premiére, má vypadat spolupráce mezi vládou a prezidentem,“ prohlásil Zeman směrem k přítomnému Andreji Babišovi (ANO), s nímž bude prezident odpoledne řešit situaci ve vládě a na ministerstvu kultury.

Nového velvyslance označil Zeman za milovníka Francie a člověka, který zná řeč a má ve Francii kontakty. „Je to člověk, který je v dobrém slova smyslu frankofilní. A nedávno obdržel od prezidenta Macrona Řád čestné legie. Zažíváme ovšem občas i velvyslance, kteří neovládají jazyk země, kam přicházejí, neznají tamní reálie a nemají tam vybudované žádné kontakty. Michel Fleischmann je určitě přesným opakem tohoto typu, chcete-li kariérních, nebo chcete-li politických velvyslanců. To je také důvodem, proč nejsem příliš nakloněn, aby se straničtí funkcionáři stávali tu ministry, tu velvyslanci, tu něčím jiným, což spojuje jenom to, že ničemu z toho nerozumí,“ řekl Zeman.

Svůj projev pak prezident zakončil slovy: „Čím více odborníků milujících obě země bude budovat přátelství a spolupráci mezi oběma národy, tím lépe. A na to bych teď chtěl připít. Vive la France! Ať žije Česká republika!“