Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman jmenoval padesát nových soudců, dva návrhy kvůli „starým hříchům“ nepřijal

Prezident republiky Miloš Zeman dnes na Pražském hradě slavnostně jmenoval téměř pět desítek nových soudců. Nové justiční posily zamíří ke krajským a okresním soudům od Prahy po Ostravu. Dvěma návrhům na jmenování prezident nevyhověl, a to z důvodu různých prohřešků v minulosti. Podle Zemanových slov dva nejmenované dostihly „staré hříchy“.

„Jeden z nich se velmi aktivně angažoval ve známém procesu s Vlastou Parkanovou. Ten druhý státní zástupce byl veřejně pokárán rozsudkem Nejvyššího soudu,“ vysvětlil Zeman přítomným. Dodal, že nevyhovět pouze dvěma návrhům považuje za „docela slušné skóre“. „Domnívám se, že každý uchazeč o jakoukoliv funkci by do té funkce měl vstupovat s čistým štítem,“ zhodnotil nakonec Zeman. Nově jmenovaným soudcům popřál, aby si svůj čistý štít uchovali i nadále.

Státnímu zástupci Marku Bodlákovi, který působí jako ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství, Zeman vytkl především kauzu nákupů letounů CASA, ve které soudy po deseti letech osvobodily exministryni obrany Vlastu Parkanovou.

V případě dalšího státního zástupce Petra Babky je podle Zeman důvodem nejmenování kritika, kterou na adresu výkonu dozoru Babky v jednom z případů vyslovil Nejvyšší soud (NS). Jednalo se o kauzu vývozu vojenských raket z České republiky, kdy Babka údajně nedbale dozoroval vyšetřování orgánů činných v trestním řízení.

Pod Krajský soud v Brně přibylo tehdy 14 nováčků, do obvodu pražského městského soudu deset. Pěti se dočkají soudy v obvodu Krajského soudu v Praze, po třech zamíří pod krajské soudy v Plzni a v Ústí nad Labem, dvě posily získají soudy v obvodu ostravského krajského soudu a jednu okresní soud v Pardubicích, který patří pod obvod Krajského soudu v Hradci Králové.