Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman jmenoval posledního ministra Fialovy vlády, zemědělství povede Zděněk Nekula

Prezident republiky Miloš Zeman dnes jmenoval posledního ministra kabinetu Petra Fialy. Novým ministrem zemědělství se stal Zdeněk Nekula z KDU-ČSL, který na následné tiskové konferenci představil své priority v čele resortu. Nekula nebyl v prosinci jmenován s ostatními členy vlády, protože měl covid resort dočasně vedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. 

Prezident při jmenování Nekulovi řekl, že bude řídit odvětví, které formovalo historii českého národa. „Zemědělství není jenom jeden z úseků národního hospodářství. Zemědělství jsou dějiny. Zatímco průmyslová revoluce nás zasáhla před dvěma sty lety, zemědělství má více než tisíciletou historii,” řekl novému ministru prezident. „Byli to právě rolníci, nebo sedláci, se svojí pověstnou tvrdohlavostí, kteří byli páteří českého národa,“ zdůraznil prezident. 

Nový ministr Nekula při přebírání úřadu uvedl, že chce vrátit do rovnováhy „dotační kyvadlo“ v zemědělství. „Zaměříme se na podporu malých a středních podnikatelů v zemědělství. Dotační kyvadlo se v posledních letech vychýlilo k velkým podnikům, teď se musí vrátit do rovnovážné polohy,“ řekl.

Zdeněk Nekula byl v letech 2016 až 2018 předsedou představenstva Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Byl dosud i starostou obce Těšetice na Znojemsku, ale na tuto funkci rezignoval a chce být neuvolněným místostarostou. Je ženatý a má čtyři děti. Jeho celoživotním velkým koníčkem je včelaření.