Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman jmenoval Vojtěcha ministrem, bez slavnostního ceremoniálu a bez médií

Prezident Miloš Zeman dnes podruhé jmenoval Adama Vojtěcha (ANO) ministrem zdravotnictví. Oproti zvyklostem proběhlo jmenování bez slavnostního ceremoniálu a bez přítomnosti médií. Vojtěch si pouze převzal jmenovací dekret. Zeman zároveň přijal rezignaci dosavadního ministra Petra Arenbergera. Arenberger ve funkci skončil po 48 dnech.

S prezidentem Milošem Zemanem Vojtěch při převzetí jmenovacího dekretu debatoval hlavně o epidemii koronaviru a očkování. „Bavili jsme se o tom, že je nutné přimět i mladou generaci, aby se nechala očkovat,” uvedl. Ruská vakcína Sputnik V podle něj už není téma. “Spíše budeme mít problém v tom, abychom vakcíny, které budeme mít, vyočkovali,“ dodal novopečený ministr.

K personálním změnám na ministerstvu Vojtěch uvedl, že zásadní změny neplánuje, ale některé nejbližší lidi si chce přivést. Nabídku od premiéra vést znovu resort zdravotnictví dostal minulý týden. “Bral jsem to jako nějakou alternativu. Nepočítal jsem s tím, že to takto dopadne,” dodal. Podle něj by na chod úřadu mělo negativní efekt, kdyby přišel nový ministr neznalý jeho fungování.

Vystudovaný právník Vojtěch se ministrem zdravotnictví stal v prosinci 2017, kdy byl jmenován v první Babišově vládě, stejnou funkci získal i ve druhém Babišově kabinetu. Na funkci rezignoval loni v září s vysvětlením, že ho řízení úřadu v době první vlny koronaviru neúměrně zatížilo.