Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman jmenuje Babiše premiérem, Sobotkovi vzkázal: „Shut up“

Prezident Miloš Zeman se v neděli odpoledne z Lánského zámku poprvé vyjádřil k parlamentním volbám. Podle něj „vyhráli ti nejlepší, poražení by se měli sklonit“. Dále vysvětlil, že pro úspěch strany je zásadní charisma jejího předsedy: „Opakuji svou víru uhlířskou, to znamená, že rozhodujícím faktorem pro úspěch jakékoliv politické strany je především osobnost jejího předsedy. Tady vyčnívají tři osobnosti – Babiš, po něm s velkým odstupem Tomio Okamura a spolu s ním Ivan Bartoš. Měli bychom si těchto lidí vážit, protože dovedli svoje strany k úspěchu.“

Podle prezidenta přehání ten, kdo říká že se jednalo o zlomové volby. Jediné zlomové volby byly podle Zemana ty v roce 1990, kdy se měnil politický režim. Překvapivou shodu v hodnocení voleb nachází s bývalým prezidentem Václavem Klausem, který pokáral všechny ty, kteří po volbách tvrdí, že „demokracie prohrála a kdovíkdo vyhrál“. „Takhle není oprávněné, aby o tom někdo mluvil. To je strašná nafoukanost a to já nemám rád. Já musím jednoznačně trvat na tom, že demokracie promluvila. Že volič promluvil. A rozdal karty na další čtyřleté období,“ prohlásil Klaus.

Miloš Zeman se vyjádřil i k povolebnímu sestavování vlády. Ačkoli hlavní vyjednávání ještě neproběhla, prezident má o budoucím premiérovi jasnou představu. „Dodržím svůj slib, který zněl, že vítěze voleb jmenuji premiérem. Kdyby, nedej bůh, vyhrál volby Kalousek, skousnul bych to a jmenoval premiérem jeho,“ řekl Zeman. „Předpokládám, že se zítra (tzn. v pondělí) sejdu s Andrejem Babišem v Lánech. Chci dosáhnout toho, že když jmenuji premiéra, a tím bude Babiš, tak uspěje při hlasování o důvěře v Poslanecké sněmovně,“ popsal novinářům své úmysly.

Za neúspěch ČSSD (jejímž předsedou byl Zeman v letech 1993 – 2001) podle něj nese odpovědnost celá strana. Jako obvykle nevynechal Zeman možnost rýpnout si do Bohuslava Sobotky a připomněl takzvaný lánský puč před čtyřmi lety, kdy málem došlo k sesazení Sobotky z čela ČSSD. „Kdyby měl tehdy jistou míru cti, tak se tam mohl objevit kdokoliv jiný. Nový, energičtější předseda se životní zkušeností, který už něco dokázal,“ shrnul svůj pohled na tuto epizodu sociálních demokratů. „Sobotka by měl po svém výsledku pouze a jedině mlčet. “Shut-up” by vykřikli Angličané,“ vyhnul se Zeman vulgaritám.