Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman k milosti pro Baláka: Neobohatil se, ani nevznikla žádná škoda. Je bezúhonný

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro MF Dnes vysvětlil svou milost, udělenou řediteli Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Ten byl odsouzen za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře na tři roky nepodmíněně. Podle Zemana se Balák případu neobohatil ani nevznikla žádná “národohospodářská škoda”, považuje jej tedy za bezúhonného. Stavební firmu prý zvýhodnil jen tím, že ji umožnil prohlídku Lánské obory.

„Já jsem udělil milost člověku, který se v dotyčné kauze za prvé neobohatil, za druhé nevznikla žádná národohospodářská škoda, za třetí byl odsouzen za to, že údajně zvýhodnil jednu firmu. To zvýhodnění spočívalo v tom, že umožnil této stavební firmě prohlídku Lánské obory. Závěrem bych dodal, že jde o bezúhonného člověka, s jehož prací jsem velmi spokojen,“ řekl Zeman v rozhovoru. 

V této souvislosti se redaktor prezidenta zeptal, zda uvažuje na konci svého mandátu o vyhlášení amnestie, jako to udělal jeho předchůdce Václav Klaus. „Ne, nechystám žádnou amnestii. A to z toho důvodu, že amnestii pokládám za plošnou milost. Zatímco milost má být vždy selektivní,“ odpověděl Zeman.

Ohledně případné milosti kancléři a Balákovu nadřízenému Vratislavu Mynářovi v případě dotace na penzion v Osvětimanech Zeman řekl, že by se musel i v této kauze nejprve seznámit. Žádný rozsudek zatím nepadl, dodal. Policie loni Mynáře obvinila z poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu kvůli šestimilionové dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech. Mynář odmítá, že by spáchal trestný čin a trestní stíhání považuje za vykonstruované.