Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman k volbě prezidenta: Zatím se přihlásili jen šašci, ale vidím čtyři těžké váhy

Prezident Miloš Zeman se v nedělní debatě na televizi Prima vyjádřil ke svému nástupci na Pražském hradě, kterého si občané zvolí začátkem příštího roku. Kandidaturu podle něj zatím ohlásilo několik „šašků“, kteří se chtějí ucházet o nejvyšší úřad jen kvůli vlastnímu zviditelnění. „Těžké váhy“ se podle Zemana zatím oficiálně nepřihlásily. Svůj hlas by Zeman dal expremiérovi Andreji Babišovi, pokud bude kandidovat.

„Zatím se do této prezidentské soutěže hlásí několik šašků. Nejzdvořilejší, co můžu udělat, je, že o nich nebudu mluvit. Všichni ti kandidují jen proto, že budou na televizních obrazovkách, kde by jinak nebyli,“ prohlásil Zeman diplomaticky. Dodejme, že kandidaturu dosud oficiálně ohlásil např. senátor Pavel Fischer, jeho kolega Marek Hilšer, generál Petr Pavel či miliardář Karel Janeček. Zúčastnit se volby prezidenta chce i advokátka Klára Long Slámová.

Politické „těžké váhy“ se podle Zemana dosud do prezidentského klání nepřihlásily. „Očekávám, že se to stane na levici, pravici i ve středu. Na levici bych tipoval předsedu odborů Josefa Středulu, na pravici šéfa Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého a Andrej Babiš říká, že je catch all party, tedy bere voliče zleva i zprava, a je-li v této pozici, tak by mu připadl střed,“ domnívá se prezident. „Tito tři kandidáti, plus Alena Vitásková (bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu – pozn.), mají šanci býti zvoleni,“ dodal Zeman. 

Na dotaz, komu dá Miloš Zeman v příští prezidentské volbě svůj hlas, odpověděl: „Zatím mírně vede Andrej Babiš, i když také udělal několik chyb, které jsem mu do očí vytknul, aniž bych ho pomlouval v zákulisí.“ Prezident je totiž přesvědčen, že i přes dosavadní neurčitá vyjádření se Andrej Babiš prezidentské volby zúčastní. Babiš k tomu uvedl, že definitivní rozhodnutí oznámí až v září.