Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman k výměně ministra kultury: Fajt si přikrádal, Staněk by měl být pochválen

Miloš Zeman v úterý nepřijal demisi ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Podle prezidenta se jedná pouze o protestní demisi, uvedl v rozhovoru v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Prezident se ministra Staňka zastal s tím, že odvolaný ředitel Národní Galerie Jiří Fajt si „přikrádal“ a Staněk by měl být za jeho vyhazov spíše pochválen.

„Odmítl jsem přijmout demisi pana Staňka, na což mám jako prezident podle ústavy plné právo,“ řekl v rozhovoru prezident. „Šlo v podstatě o protest, demonstrativní demise se podává obvykle dvakrát,“ dodal. Zeman také uvedl, že demise byla podpořena tlakem ze strany ČSSD, která podle něj chtěla Staňkův odchod.

V souvislosti s odmítnutím demise se prezident opřel do Jiřího Pospíšila (TOP09), který v úterý napsal na Twitteru, že Zeman porušuje ústavní zvyklosti a revanšuje se za Staňkovo odvolání ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. Ti, kdo to kritizují, jako Jiří Pospíšil, neznají Ústavu, což není v tomto případě nic překvapivého,“ rýpl si.

Prezident doplnil, že Ústava nestanovuje žádnou lhůtu pro odvolání ministra, a připomněl svou žádost, aby premiér Babiš s návrhem na odvolání Staňka počkal na výsledky prověření Staňkových trestních oznámení.

„V běhu jsou dvě trestní oznámení, která podal na špatné hospodaření na Ministerstvu kultury. Ministři by neměli být trestáni za to, že odhalí zlodějny ve svém resortu, naopak by měl být pochválen,“ odpověděl Zeman na otázku, co plánuje udělat, pokud mu premiér Babiš navrhne Staňkovo odvolání.

Na otázku, kdo by se měl stát případným nástupcem na ministerstvu kultury Zeman odpověděl: „Je to odpovědnost Hamáčka a také mu v pátek na jedné akci svůj názor vyjádřím,“ a opět připomněl, že Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha proto, že si přikrádal a uzavřel smlouvu sám se sebou. „Pokud tu chceme tyto móresy a přikrádání, tak bůh buď milostiv České republice,“ shrnul Zeman.