Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman k výročí osvobození Osvětimi: Holocaust je největší zločin lidských dějin

Celý svět si tento týden připomínal výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi před 76 lety. Prezident Miloš Zeman na česko-izraelském online setkání označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Utrpení více než šesti milionů Židů a dalších nevinných lidí uctili také šéfové obou parlamentních komor. 

„Musíme pátrat po zdrojích a faktorech holocaustu a myslím, že hlavním faktorem je prostá závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. A proto tato závist stále přetrvává. Je přítomná v komplexu méněcennosti vůči židovskému národu, vůči Izraeli. Je přítomná ve zbabělosti, které se také někdy říká appeasement,“ řekl Zeman na česko-izraelském setkání. 

Český prezident v projevu varoval právě před zbabělostí. „Vidíme ji v Evropské unii, která je striktně pro Palestinu, která je proteroristická, a vidíme ji v Íránu, který hovoří o vyhlazení Izraele z mapy. Co je toto vyhlazení z mapy jiného než jiná podoba holokaustu?“ dodal. „Ve svém posledním projevu v Knesetu jsem řekl, že když zradíme Izrael, zradíme sami sebe. Ve jménu potlačení jakékoliv nové formy holokaustu, prosím vás, nezrazujme sami sebe,“ uzavřel Zeman.

Zemanův izraelský protějšek Reuven Rivlin na on-line setkání řekl, že cílem nacistického režimu bylo vyhladit všechny Židy na světě a spolu s nimi také jejich odkaz, historii a kulturu. „Musíme se postavit veškerým pokusům měnit či odmítat historii holocaustu, musíme ale také bojovat proti nacistickému záměru zničit kulturu,“ uvedl. 

Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen německý koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim na jihu Polska. Mezi lety 1940 až 1945 v něm bylo zavražděno nebo utýráno 1,1 milionu lidí, většinou Židů. K vězňům osvětimského tábora patřilo také 50.000 občanů Československa.