Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman na Karlovarsku: Těžte uhlí a Rusy nahraďte Číňany, platí daleko lépe

Prezident Miloš Zeman v úterý zahájil třídenní návštěvu Karlovarského kraje, kam v rámci prezidentského mandátu zavítal už popáté. Zemana přivítala před krajským úřadem hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová. Na následném setkání se členy krajského zastupitelstva a starosty měst a obcí Zeman připomněl, že z kraje odešla část ruské klientely, a hoteliérům doporučil, aby se zaměřili na čínské turisty. Hovořil i o energetice a těžbě uhlí.

„Vím, že z Karlových Varů částečně odešli Rusové, vím, že uvažujete o tom nahradit je arabskou klientelou. No, proč ne, když se vám to líbí. Ale protože jsem považován za čínského agenta, a protože jsem si všiml, že počet čínských turistů se u nás zvýšil o 30 procent, no tak budu rád, když nepojedou jenom do Prahy anebo do Českého Krumlova, ale když se zastaví v Karlových Varech, protože o nich se říká, že platí daleko lépe než Rusové a zdržují se pobytově méně než Rusové. Každý z nás se musí snažit – bez ohledu na nějaké zprávy BIS – aby k nám jezdilo co nejvíce movitých zahraničních turistů,“ doporučil Zeman.

Dalším tématem setkání se zastupiteli a starosty byla energetika. Prezident se jednoznačně postavil za zachování těžby uhlí, které označil za národní bohatství. „Nejsem vůbec přesvědčen, že obnovitelné zdroje mají budoucnost. Jejich dosavadní rozmach je dán především tím, že jsou bohatě dotovány, na rozdíl od jiných energetických zdrojů, a tím se pokřivuje tržní prostředí,“ uvedl. Zároveň dodal, že solární panely patří na střechu, ale nemají pokrývat ornou půdu.

„Pokud jde o těžbu, přečetl jsem si, že stále ještě největším podnikem v Karlovarském kraji je Sokolovská uhelná a že průměrný plat v této společnosti je 34 tisíc korun, což je vysoko nad regionálním, ale dokonce i celostátním průměrem. Proč tedy zabíjet slepici, která snáší zlatá vejce,“ položil řečnickou otázku.

Zelená hysterie, kterou prezident vidí v Německu, podle něj špatně skončí. „Už dnes má Německo nejdražší elektrickou energii a až uhelné a případně i jaderné elektrárny odstaví, tak protože vítr občas nefouká a slunce občas nesvítí, tu energii budou muset dovážet,“ řekl prezident. Doplnil, že Česká republika na tom vydělá, „pokud se nezblázní a neudělá totéž“.