Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman letěl na svatbu armádním vrtulníkem. Byl to cvičný let, řekl mluvčí

Vladimír Kruliš pracuje na Pražském hradě jako ředitel Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky. Zkráceně řečeno jako nejvyšší ceremoniář, jehož práce spočívá v organizaci různých společenských i politických akcí, které jsou s úřadem prezidenta neodmyslitelně spjaty. Dohlíží, aby všichni věděli, co mají dělat a byl zachován důstojný průběh všech ceremonií.

O Krulišovi je známo, že dříve chodil se Zemanovou dcerou Kateřinou. I přesto, že jejich vztah skončil, Zeman na Kruliše nedá dopustit. Tykají si a zdá se, že prezident má Kruliše jak profesně, tak lidsky upřímně rád. „Já znám Vladimíra Kruliše několik let. A nepoznal jsem v jeho generaci slušnějšího člověka, než je on,“ řekl Zeman. Kruliš na sebe upozornil v květnu 2017, kdy byl účastníkem nehody policejního supersportu BMW i8.

Ve středu odpoledne po jmenování vlády se Vladimír Kruliš ženil v rekreačním areálu hradního kancléře Vratislava Mynáře v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Aby prezident Miloš Zeman obřad stihl, dorazil na něj armádním vrtulníkem Mi – 8, speciálně upraveným na salonní verzi pro Czech Air Force. Prezidentská kancelář si takovou cestu může podle zákona nárokovat zdarma, letová hodina vychází v nákladech na přibližně dvacet tisíc korun.

Na otázku, proč Zeman letěl na soukromou akci armádním vrtulníkem a kdo cestu zaplatil, odpověděl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček lakonicky: „Protože jsme se tak rozhodli.“ Později Ovčáček upřesnil, že „Jde o zcela standardní záležitost v rámci cvičných letů.“

Kromě prezidenta dorazili na svatbu Kruliše i další zaměstnanci Hradu, například ekonomický poradce prezidenta Martin Nejedlý nebo Zemanův tajemník Jaroslav Hlinovský. Nejedlý šel Krulišovi dokonce za svědka.