Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman letos udělí rekordních 43 vyznamenání. Řád dostane exprezident Klaus i letec Boček

Prezident Miloš Zeman letos 28. října celkem udělí 43 vyznamenání, a překoná tím dosavadní rekord z minulého roku, kdy ocenil 41 osobností. Do Vladislavského sálu si v pondělí přijde pro medaile například exprezident Václav Klaus, hrdina bitvy o Británii Emil Boček nebo motocyklový závodník Libor Podmol. Oceněn bude také bývalý vídeňský starosta Helmut Zilk.

Zeman každoročně vyznamenává tři až čtyři desítky osobností. Většině udělí medaile Za zásluhy, vybraným jednotlivcům předává i státní řády. Řád Bílého lva nejvyšší třídy by měl letos dostat poslední žijící český stíhací pilot v RAF Emil Boček. Prezident už dříve uvedl, že Řád bílého lva nejvyšší třídy letos udělí také bývalému prezidentovi Václavu Klausovi.

Vyznamenán bude rovněž vojenský kynolog Tomáš Procházka, který loni v říjnu padl v misi v Afghánistánu, katolický kněz Petr Piťha, srbský režisér a hudebník Emir Kusturica a čínská bohemistka Sü Wej-ču. Zeman letos naznačil, že by mohl ocenit i hokejistu Jaromíra Jágra, který už má od Klause medaili Za zásluhy II. stupně. Mezi oceněnými bude i konstruktér automobilu Škoda Favorit Petr Hrdlička.

Vídeňského starostu Helmuta Zilka chtěl vyznamenat už prezident Václav Havel v roce 1998, ale krátce před ceremoniálem se objevily informace o údajné Zilkově spolupráci s komunistickou Státní bezpečností. Havel ho tehdy nevyznamenal a v roce 2008 se za to na Zilkově pohřbu omluvil. Zeman má letos v plánu toto pochybení napravit.