Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman na bruselském summitu NATO kritizoval stažení aliančních vojsk z Afghánistánu

Český prezident Miloš Zeman na pondělním summitu Severoatlantické aliance v Bruselu kritizoval plán stažení spojeneckých vojsk z Afghánistánu. Varoval, že Talibán může po ovládnutí země vytvořit ze středoasijské islámské republiky nové teroristické centrum. Podle závěrečného prohlášení summitu však stažení vojsk neznamená, že NATO přestává tuto zemi podporovat, bude dál poskytovat výcvik i finanční prostředky tamní armádě.

„Prezident republiky Miloš Zeman na summitu kritizoval odchod NATO z Afghánistánu. Připomněl, že v boji s terorismem položili v Afghánistánu své životy čeští vojáci. Varoval, že Tálibán po ovládnutí země může vytvořit z Afghánistánu nové teroristické centrum,“ uvedl tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO), který prezidenta na summitu doprovázel, dodal, že načasování stažení není šťastné, ale vojenská přítomnost v zemi byla dlouhodobě neudržitelná a šlo o kolektivní alianční rozhodnutí. „Chceme zajistit pokračování politické i praktické pomoci, aby byla afghánská vláda schopna udržet stabilitu, bezpečnost a pokrok posledních 20 let,“ uvedl Metnar. 

„V rámci předchozích závazků bude NATO dále poskytovat výcvik a finanční podporu afghánským bezpečnostním silám,“ stojí v závěrečném komuniké lídrů členských států NATO. V afghánské metropoli Kábulu bude NATO také přechodně platit provoz mezinárodního letiště.

Rozkaz ke stažení aliančních vojsk vydal předchozí americký prezident Donald Trump výměnou za to, že Tálibán nedovolí svým členům a ani žádným jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence. Definitivní konec americké mise v Afghánistánu oznámil nynější šéf Bílého domu Joe Biden s tím, že poslední vojáci odejdou do 11. září 2021.