Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman na schůzce se Schillerovou podpořil úsporná opatření státního rozpočtu

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) po schůzce na Pražském hradě oznámila, že prezident Zeman podpořil úsporná opatření ve výdajích i příjmech státního rozpočtu, včetně rušení daňových výjimek. Schillerová tato opatření plánuje kvůli konsolidaci veřejných financí, zasažených pandemií koronaviru. Zeman podle ní podpořil i nedávný návrh USA na zdanění globálních firem. 

Schillerová již dříve uvedla, že úsporná opatření na příjmové i výdajové straně zahrnují komplexní revizi daňového systému, včetně úprav spotřebních daní, revizi zdanění globálních společností a redukci daňových výjimek. Šéfka státní kasy plánuje také zmrazení platů úředníků, státních zaměstnanců a ústavních činitelů a snížení provozních výdajů ministerstev a státních úřadů o pět až deset procent. 

Co se týče daňových výjimek, podle Schillerové jsou na základě analýzy z roku 2018 v českém daňovém systému výjimky za zhruba 300 miliard korun. „Musíme debatovat o novém daňovém mixu. máme drahou cenu práce, ale je třeba se o tom bavit i v kontextu daňových výjimek a zdanění globálních firem. Chci pokračovat ve zdanění komodit, které souvisí se zdravím, nebo Evropa například jedná o daních u plastů,“ uvedla ministryně. 

V základním scénáři počítá ministerstvo s postupným snižováním deficitu veřejných financí na 5,2 procenta HDP v roce 2024. Alternativní scénář, v jehož rámci by mělo zavést úsporná opatření, by deficit snížil v roce 2024 na 4,2 procenta. Loni činil deficit veřejných financí 6,2 procenta HDP.