Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman na setkání hlav států vyzdvihl spolupráci Visegrádské skupiny v oblasti migrace

Na dnešní tiskové konferenci v závěru dvoudenního setkání hlav států Visegrádské skupiny (V4) český prezident Miloš Zeman vyzdvihl přínos spolupráce Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Zeman prohlásil, že V4 má společně sílu větší, než jsou individuální síly každé jednotlivé země. Ocenil zejména společný postup v době migrační krize.

„Jednotný postoj V4 zabránil plánu na rozmístění migrantů, a tím jsme prospěli celé Evropské unii,“ řekl na polském poloostrově Hel, kde se setkání uskutečnilo, Zeman. Jako druhý příklad na tiskové konferenci nabídl vyjednávání o rozpočtu EU, kdy “visegrádský postoj” podle něj vedl k výsledkům, které označil za pozitivní pro všechny země skupiny.

Zeman se ve svém proslovu pokusil vyvrátit názory, že Visegrádská čtyřka působí proti Evropské unii. „Je skutečně hloupý názor považovat visegrádskou skupinu za něco, co rozbíjí Evropskou unii. Jedno ze zásadních hesel Evropské unie je jednota v různosti. Určitě se nechceme vracet k bolševické jednomyslnosti. Názorová uniformita je často velice škodlivá,“ poznamenal.

Na závěr společné tiskové konference pak polský prezident Andrzej Duda poděkoval všem hostům za účast. „Jsem rád, že se toto setkání uskutečnilo. Je to signál, že se pomaličku vrací normálnost a normální práce. Děkuji za výměnu názorů, která nám vždy pomáhá. I když zazní rozdílné názory, je důležité, že o nich hovoříme, že argumentujeme. Víme, co můžeme od sebe navzájem očekávat, a vždy se daří dosáhnout společné roviny, na které se dokážeme podporovat,“ dodal hostitel.