Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman na setkání prezidentů V4 v Polsku zdůraznil nutnost solidarity a přátelství

Setkání prezidentů visegrádské čtyřky v Polsku začal dnes v poledne ceremoniálem s vojenskými poctami. Samotné setkání pak bude probíhat v prezidentské rezidenci na poloostrově Hel u Baltského moře. Jako prvního přivítal polský prezident Andrej Duda svého českého protějška. Následovala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, jako poslední dorazila maďarská hlava státu János Áder. Přivítání proběhlo venku za hustého sněžení.

Celkem se prezidenti v rámci summitu V4 setkají třikrát. Řešit by se měly ekonomické dopady pandemie na státy a jejich hospodářství, ale také energetická bezpečnost a přístup ke klimatu. Dalším tématem by mělo být i 30. výročí vzniku visegrádské čtyřky. Při této příležitosti prezidenti odhalí pamětní desku. 

Miloš Zeman ve svém proslovu neopomněl vyzdvihnout zásluhy Václava Havla při založení V4. a společné politické spolupráci se 15. února 1991 dohodli tehdejší prezidenti Československa a Polska Václav Havel a Lech Walesa a maďarský premiér József Antall v maďarském městě Visegrádu. 

Český prezident také zdůraznil prvek solidarity a přátelství v rámci Visegrádské čtyřky. Poukázal například, že se opakovaně zastal Polska a Maďarska, tedy zemí, které soustavně čelí nepodloženým útokům.

Dopoledne se prezident prostřednictvím videokonference účastnil summitu 17+1 s Čínou, kdy se přes video spojil se zástupci dalších zemích střední a východní Evropy. Zde Zeman vyjádřil naději, že se podaří naplnit projekty spolupráce Evropy s Čínou, především pak projekt nové Hedvábné stezky. „Myslím si, že se někdy dopouštíme té chyby, že podepisujeme nejrůznější memoranda o spolupráci, ale ne vždy se tato memoranda daří naplnit konkrétním obsahem. Rád bych se proto zmínil o projektu nové Hedvábné stezky, který považuji za fascinující výzvu,“ uvedl Zeman.