Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman na summitu bukurešťské devítky kritizoval stažení vojsk NATO z Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman se v úterý zúčastnil online summitu bukurešťské devítky, sdružující kromě Visegrádské čtyřky také Rumunsko, Bulharsko a pobaltské země. Ve svém projevu formou videokonference se ostře ohradil proti stahování vojáků z Afghánistánu. Vyjednávání s Tálibánem pak Zeman přirovnal k vyjednávání s Adolfem Hitlerem a varoval před „stejnými důsledky“.

Zeman připomněl, že už na poslední vrcholné schůzce Severoatlantické aliance v Londýně protestoval proti stažení z Afghánistánu „jako jediný bojovník“. „Na posledním londýnském summitu NATO jsem jako osamělý bojovník protestoval proti stažení z Afghánistánu. Právě teď bych měl říci, dovolte mi citovat Talleyranda: ‚Je to horší než zločin. Je to chyba,‘“ varoval Zeman s odkazem na slova známého francouzského diplomata.

Po stažení spojeneckých vojsk z Afghánistánu může podle Zemana v zemi zavládnout „katastrofický“ scénář. „Prvním krokem po našem odchodu z Afghánistánu bude, že Tálibán potlačí legální afghánskou vládu. Druhý krok: bude vládnout na celém území Afghánistánu. V dalším kroku vytvoří nové teroristické centrum, které by se dalo přirovnat k Islámskému státu posledních let,“ upozornil.

Český prezident svá slova podpořil poukazem na nedávný útok v zemi. „Víte o krvavém útoku na studentky v Kábulu a dobře víte, že prezident Ghaní obvinil Tálibán. Je to zcela pochopitelné, protože Tálibán je striktně proti vzdělávání žen,“ připojil. 

„Jako osamělý bojovník bych chtěl být Kassandrou, která protestuje proti tomu, aby byl u brány Troji postaven dřevěný kůň, a víte, že Kassandra měla pravdu,“ zakončil prezident Zeman svůj projev na summitu východního křídla NATO přirovnáním se k řecké mytologické věštkyni a dceři trojského krále Priama.