Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman nabídl Polsku vojenskou pomoc na hranicích. Armáda je prý „okamžitě připravená“

Prezident Miloš Zeman nabídl svému polskému protějšku Andrzeji Dudovi vyslání vojáků na pomoc při řešení migrační krize na polsko-běloruských hranicích. Polsko čelí obrovskému náporu migrantů z Blízkého východu, které k hranicím jako odplatu za sankce EU sváží běloruský diktátor Alexandr Lukašenko. Podle prezidenta jsou čeští vojáci připraveni okamžitě vyrazit, pokud o to Polsko projeví zájem.

„Hranice, kterou odvážně bráníte, není jen hranicí Polské republiky, ale zároveň hranicí Evropské unie a hranicí členské země NATO. Na jakékoli její ohrožení by měly proto reagovat všechny členské státy EU a NATO a měly by nabídnout účinnou pomoc,“ píše Zeman v dopise polskému prezidentovi.

Zeman v listu dále uvádí, že armáda je okamžitě připravená poslat na obranu polských hranic své jednotky. Situace je podle Zemana „způsobena zlými úmysly těch, kteří pro svůj vlastní prospěch neváhají zneužít nepřízně osudu druhých“. Analytici uvádí, že běloruský prezident Lukašenko láká migranty do své země a pak je posílá k hranicím s Evropskou unií. Minsk se tak podle západních zemí mstí za sankce, které EU na Lukašenkův režim uvalila kvůli porušování lidských práv. 

Polské úřady od začátku roku zaznamenaly na 34.000 pokusů o ilegální přechod hranice z Běloruska do Polska. V tom jim brání polská pohraniční stráž posílená o zhruba 15.000 vojáků. Situace se vyhrotila předminulý týden poté, co se několik tisíc převážně blízkovýchodních běženců utábořilo na běloruské straně hranice v naději, že se dostanou do EU.

Podle Zemana rozhodnutí o vyslání vojáků na dobu do 60 dnů náleží české vládě, pokud by Česko plnilo závazky z mezinárodních smluv o společné obraně. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že ČR je připravena do Polska poslat policisty, případně vojáky, k vyslání vojáků by podle něj bylo nutné rozhodnutí obou komor Parlamentu. O situaci dnes bude jednat Babiš s lídry Visegrádské čtyřky – slovenským premiérem Eduardem Hegerem, polským premiérem Mateuszem Morawieckým a maďarským premiérem Viktorem Orbánem.