Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman navrhne na ústavního soudce Aleše Gerlocha, senátoři jsou proti

Ve funkci soudce Ústavního soudu ke konci ledna na vlastní žádost skončil ústavní soudce Jan Musil. Nahradit by jej mohl někdejší děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy profesor Aleš Gerloch. Spekulace o tom, že prezident Zeman na volné místo navrhne právě Gerlocha, potvrdil minulý týden po schůzce ústavních činitelů na Hradě předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Profesor Gerloch upozornil, že ještě nedostal oficiální návrh, neoficiální nabídku ale potvrdil. „Hovořil se mnou pan prezident v tomto směru a rozhodl se tak, jak bylo prezentováno, ale předpokládám, že budou v tomto týdnu následovat určité oficiální kroky,“ uvedl.

Senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin dnes ovšem vyzval senátory, aby případnou kandidaturu Aleše Gerlocha nepodpořili. „Všichni jsme svědky toho, že se Kancelář prezidenta republiky snaží ovlivňovat soudce. Vytváří se tak atmosféra, která klade zvýšené nároky na jejich morální integritu. A právě proto bychom měli být u jmenování ústavních soudců velmi obezřetní. Po minulých zkušenostech si nejsem jistý, jestli by pan profesor Gerloch pod tlakem obstál,“ řekl Czernin. Se jmenováním Gerlocha nesouhlasí také lidovci, jejichž klub patří v Senátu k nejpočetnějším

Aleš Gerloch v minulosti poskytoval Zemanovi právní analýzy v kontroverzních kauzách a na jejich základě prezident argumentoval, že jeho předvolební výjezdy do krajů nejsou kampaň, že nemusí jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho nebo že je nezákonné vydat do USA ruského hackera Jevgenije Nikulina.

Gerloch v rozhovoru pro ČT24 odmítl komentáře, podle kterých svým výkladem práva opakovaně podporuje stanoviska prezidenta Zemana. „Mně se někdy připisuje, že obhajuji prezidenta republiky a jeho názory, ale není tomu tak. Já vykládám ústavu ve vztahu k normativnímu textu a k tomu, co je v něm stanoveno, nikoliv k osobě současného prezident republiky,“ vysvětlil.

Prezident Zeman dříve uvedl, že má tři kandidáty a postupně je senátorům navrhne. Podle Ústavy jmenuje soudce Ústavního soudu prezident se souhlasem Senátu.