Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman nebude dělat problémy s novým ministrem zahraničí, řekl prý předseda ČSSD Hamáček

Po dlouhém bezvládí v Černínském paláci navrhla ČSSD nového kandidáta na ministra zahraničí. Nominovaným je Tomáš Petříček (ČSSD), který působil jako asistent původního kandidáta, europoslance Miroslava Pocheho. Petříček dříve působil jako náměstek na ministerstvu práce a sociálních věcí, pracoval i na magistrátu. Vystudoval magisterský a doktorandský program oboru mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Původního kandidáta Miroslava Pocheho prezident před časem odmítl do funkce ministra jmenovat. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka v neděli zveřejnil informaci, že prezident Zeman nebude s novým kandidátem „dělat problémy“. „Já jsem dostal informaci od pana předsedy Hamáčka, že ve středu mluvil s panem prezidentem Zemanem a že mu údajně přislíbil, že žádné problémy nebudou,“ řekl v pořadu Otázky Václava Moravce šéf poslanců Chvojka.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček žádný takový příslib nezaznamenal. Uvedl, že se Zeman a Hamáček ve středu krátce sešli, Chvojkova slova ale nepotvrdil ani nevyvrátil. Ovčáček poznamenal, že šíření informací z druhé ruky považuje za nevhodné vysokého politika. „Je krajně politicky nevhodné, neseriózní a neprofesionální, pokud pan Chvojka veřejně – navíc v televizi – interpretuje krátké setkání mimo jednání vlády, u kterého vůbec nebyl přítomen,“ řekl mluvčí.

Miloš Zeman minulý týden po jednání vlády novinářům řekl, že se s dosavadním náměstkem ministra zahraničí Petříčkem sejde, pokud mu ho premiér Babiš „přivede“. Prezident také upozornil, že se na středečním zasedání vlády o nominaci Petříčka, byť byl na jednání přítomen, nemluvilo. Pravidelná návštěva premiéra Andreje Babiše u prezidenta na zámku v Lánech je plánována na úterý 2. října. Pokud by měl být skutečně Petříček jmenován, má prezident ve zvyku se s každým novým členem vlády nejdříve osobně setkat.