Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman nebude zvát Vystrčila na porady. Cestu na Tchaj-wan označil za klukovskou provokaci

Prezident Miloš Zeman oznámil, že kvůli cestě na Tchaj-wan nebude zvát šéfa Senátu Miloše Vystrčila na porady ústavních činitelů k zahraniční politice. Vadí mu, že Vystrčil nerespektoval odmítavý postoj prezidenta, premiéra, šéfa Sněmovny i ministra zahraničí k cestě na Tchaj-wan, kterou absolvoval v tomto týdnu. Vystrčilovu cestu za „klukovskou provokaci“.

„Tyto porady slouží k sjednocení různých názorů a mají dosáhnout kompromisu,“ popsal Zeman. Popsal, že při různých názorech se prý využívá většinového hlasování a zbytek osazenstva se musí výsledku podřídit. „Já sám jsem takové hlasování dvakrát prohrál. Bylo to o případě oduznání samostatnosti Kosova a v případě přesunu naší ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Ale výsledku jsem se podřídil,“ uvedl prezident k praxi.

Vystrčil podle prezidenta nerespektuje pravidla a většinový názor nejvyšších ústavních činitelů na zahraniční politiku, proto ho na další setkání už nepozve. „Kdo nerespektuje pravidla hry, nemůže tuto hru hrát,“ prohlásil. Podle Zemana Vystrčil svým postojem urazil ostatní účastníky schůzek sloužící ke koordinaci české zahraniční politiky. 

Předseda Senátu Vystrčil v reakci na Zemanova slova uvedl, že prezident o jeho cestě na Tchaj-wan třikrát lhal. Zaprvé mu ostatní ústavní činitelé sice zvažovanou návštěvu při poradě na Pražském hradě nedoporučili, ale nehlasovali o ní. Zadruhé není podle něj pravda, že se schůzky k zahraniční politice konají každého čtvrt roku. Poslední taková porada se prý konala v březnu. Zatřetí podle Zemana při své návštěvě označil Tchaj-wan za samostatný stát, což Vystrčil kategoricky popírá.