Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman: Nejsem Edvard Beneš, nebudu ustupovat tlaku hulákajícího pražského davu

Prezident Miloš Zeman před pátečním hlasováním Poslanecké sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše poskytl mimořádný rozhovor deníku MF DNES. Poté, co v průběhu vládní krize avizoval, že v případě pádu vlády jmenuje Andreje Babiše znovu premiérem v rozhovoru uvedl, že možnost předčasných voleb je pro něj nepřípustná.

„Řekl jsem, že nejsem Edvard Beneš, abych ustupoval tlaku hulákajícího pražského davu. A že ctím výsledek svobodných demokratických voleb. Právě proto, ať to dopadne jakkoli, budu usilovat o to, aby další volby byly až za tři roky,“ uvedl Zeman. Jako hlavní argument uvedl, že ctí výsledek svobodných demokratických voleb.

„Víte, nemám pocit, že když děláte každý rok předčasné volby, které stojí miliardu korun, tak že tím demonstrujete něco víc než svoji vlastní neschopnost. A nejhorší na těchto lidech je, že si ani neuvědomují, že právě tímto návrhem demonstrují vlastní neschopnost,“ podotkl Zeman k této ústavní variantě.

„Ten, kdo nedokáže akceptovat, že prohrál ve volbách, si nemůže osobovat právo být soudcem české společnosti. Ostatně Praha je jen deset procent české populace. Kromě toho je řada slušných Pražanů, kteří v těch ulicích se řvoucím davem nebyli. V Brně bylo tisíc lidí, v Ostravě sto a jinde nic. Zase zveličujeme význam Prahy. A já bych docela souhlasil s větou Krnáčové o zpovykaných Pražácích,“ připomněl Zeman výrok bývalé pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO).

Během rozhovoru přišla řeč také na příhodu vyhozených kytek prezidenta a premiéra, které mladý aktivista 17. listopadu vzal od památníku sametové revoluce a vyhodil do odpadkového koše. „Víte, já jsem byl 17. listopadu 1989 nejen na Národní třídě, ale krátce po něm i na fakultách, v divadlech, na Letenské pláni a tak dál. Mám na to krásné vzpomínky a nenechám si je vzít nějakými pitomci. Ale například ta příhoda s kytkami do koše svědčí o jistém, řekněme, protofašistickém charakteru části pražských demonstrantů,“ zhodnotil prezident charakter protestu a náladu části společnosti.