Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman je nemocný člověk, dalších pět let nezvládne, prohlásil Topolánek

Prezident Miloš Zeman možná vyhraje volby, nebude ale schopen úřad plnohodnotně vykonávat celých pět let. Ve středu to na tiskové konferenci prohlásil Mirek Topolánek, který se o funkci prezidenta také uchází. Osvětlil i důvod své kandidatury – Česká republika podle něj potřebuje silného prezidenta s bohatou zkušeností a energií, který se dokáže zastat lidí v Bruselu i postavit se silnému premiérovi.

„Prezident rozdělující společnost, jako je Zeman, je slabý prezident. Zasloužíme si být silnou společností, i proto kandiduji,“ uvedl Topolánek. Podle něj byli mezi ostatními uchazeči o Hrad pouze Zeman a antizemani. „Nebyl tam nikdo, kdo by se snažil integrovat rozdělené poloviny české společnosti,“ shrnul motivy svého vstupu do volebního klání někdejší předseda vlády.

Na tiskové konferenci Topolánek zopakoval své představy o výkonu funkce prezidenta: „Když jsem nastoupil do voleb jako poslední, byl jsem první, který konkrétně představil, jak by využíval pravomoci hlavy státu. Přišel jsem s konkrétními věcmi, bezpečností a svobodou. Mojí prioritou jsou lidé. Nechci, aby společnost byla rozdělená na xenofoby a sluníčkáře, mám rád smích, ale ne posměch. Mám rád jasné názory, nemám ale rád rozdělování podle názorů,“ řekl.

Silnou voličskou podporu současného prezidenta si Topolánek vysvětluje tím, že se s ním voliči v poslední době nepotkali. Dodal, že to nemyslí pejorativně, ale Zeman je nemocný člověk. V předvolebních debatách prezident podle Topolánka nevystupuje, protože by mu to ubralo podporu.

Pražský hrad i Miloš Zeman osobně spekulace o zdraví hlavy státu už v minulosti opakovaně vyvraceli, sám Zeman uvedl, že má sice neuropatii v nohou, ale že politika se dělá hlavou. Na poslední Topolánkův atak hradní mluvčí Jiří Ovčáček odvětil, že „pan prezident na zoufalé útoky protikandidátů v zásadě nereaguje. Za sebe mohu uvést, že se tímto prohlášením definitivně potvrdilo, že protikandidáti nemají vůbec žádný pozitivní program pro republiku.“

První kolo prezidentské volby se koná příští víkend 12. a 13. ledna. Pokud žádný z kandidátů nezíská více než polovinu všech platných hlasů, bude se o čtrnáct dní později konat druhé kolo voleb, kdy se proti sobě postaví dva nejúspěšnější kandidáti z kola prvního.