Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman nepozval na novoroční oběd ani předsedkyni Sněmovny, ani předsedu Senátu

Mezi novodobé tradice prezidenta republiky patří novoroční oběd s předsedou vlády a o pár dní později následuje oběd s předsedy obou parlamentních komor. Letos ale proběhl jen slavnostní oběd s premiérem Petrem Fialou (ODS), předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ani předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) žádné pozvání do Lán neobdrželi.

„V tuto chvíli žádné pozvání nemám, takže si myslím, že k tomu nesměřuje,“ uvedla šéfka dolní komory Pekarová Adamová. „Může to být způsobeno různými důvody, já ty pravé úplně neznám. To by bylo potřeba se zeptat někde jinde,“ dodala. Zároveň však připomněla, že je to „určitá tradice, ale také není úplně jistá pevná, není to tak, že každý rok by takové obědy probíhaly.“

Jedním z důvodu, proč předsedové obou komor Parlamentu letos nedostali pozvání, může být skutečnost, že ani s jedním se Zeman názorově neshoduje. Vystrčilovi vyčítá, že ho chtěl zbavit v době, kdy byl v nemocnici, prezidentských pravomocí, s Pekarovou Adamovou nemá dobrý vztah dlouhodobě.

Zeman nepoobědval s předsedy obou komor například na začátku roku 2018. Tehdy měl před druhým kolem prezidentské volby. Tehdy stál v čele Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předsedou poslanců byl Radek Vondráček (ANO).