Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman nepozval na státní vyznamenání předsedu Senátu ani předsedkyni Sněmovny

Prezident Zeman nepozval na slavnostní udílení státních vyznamenání, které proběhne 28. října na Pražském hradě dva nejvyšší ústavní činitele, které nemá v oblibě. Pozvánku nedostal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ani předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Pozvání neobdržel ani předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

„Pozvánku na Pražský hrad jsem nedostala, čehož si od pana Zemana velmi vážím,“ komentovala Zemanovo počínání na svém twitteru Markéta Pekarová Adamová. „Nejsem předseda Senátu a řadoví senátoři nejsou na tyto oslavy obecně zváni. Pokud mě pan prezident nepozval, tak to má v tomto smyslu logiku,“ poznamenal Vystrčil. Ten nedávno obhájil křeslo senátora a očekává se, že předsedou horní komory zůstane.                                                       

Koho prezident na slavnostní galavečer pozve, záleží pouze na jeho rozhodnutí. Poslední předávání státních vyznamenání se konalo letos v březnu. Pekarová Adamová a Vystrčil odmítli přijít kvůli dřívějšímu proruskému postoji prezidenta. Vztahy Vystrčila se Zemanem poškodila také cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan a zveřejnění závěrů nemocnice během hospitalizace prezidenta. 

„Ve Vladislavském sále budou přítomni příbuzní vyznamenaných, ústavní činitelé, představitelé armády, církví, akademické a vědecké obce, justice, integrovaného záchranného systému a kultury,“ uvedl ředitel Odboru protokolu Pražského hradu Vladimír Kruliš. Konkrétní jména pozvaných hostů i oceněných ponechal bez komentáře. „Celkem se zúčastní zhruba 650 hostů,“ upřesnil.