Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman odsoudil článek Petříčka, Zaorálka a Schwarzenberga o podpoře Palestiny

Současný ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) společně se svými předchůdci Lubomírem Zaorálkem a Karlem Schwarzenbergem sepsali článek, v němž kritizují Izrael a USA za politiků vůči Palestincům, konkrétně izraelský plán na anexi osad na Západním břehu Jordánu. Proti textu se obratem ohradil prezident Miloš Zeman, podle kterého výše uvedení narušují vztahy s těmito zeměmi. 

Petříček se svými dvěma předchůdci ve společném článku v sobotním vydání deníku Právo napsal, že anexe osad by do budoucna vyloučila vytvoření samostatného státu. V článku se konstatuje, že na palestinské straně sporu je řada problémů, včetně působení hnutí Hamas v Pásmu Gazy, které autoři článku označují za teroristickou organizaci. „Víme také, že Palestinci v minulosti promarnili možnosti dosáhnout urovnání konfliktu. To ovšem neznamená, že mají být nyní obráni o úrodná území, klíčová pro vytvoření jakékoli formy palestinského státu,“ uvádí článek. Trojice politiků uvedla, že izraelský záměr by byl porušením mezinárodního práva. 

Izraelská vláda má v červenci zahájit debatu o případném připojení židovských osad k Izraeli, což by znamenalo anexi tohoto území. Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady, které Izrael od roku 1967 vybudoval na Západní břehu Jordánu, za nelegální z pohledu Ženevské konvence, která zakazuje výstavbu na území zabraném při válce. Izrael argumentuje svými bezpečnostními potřebami a rovněž biblickým odkazem na historické židovské území, jež se nachází na dnešním Západním břehu Jordánu.

Zeman článek odsoudil. „Prezident republiky Miloš Zeman vyjádřil ostrý nesouhlas s článkem ‚Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií?‘, který narušuje naše vztahy jak se Státem Izrael, tak s USA. Tento článek je popřením dosavadní zahraniční politiky České republiky vůči Státu Izrael,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.