Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman v OSN citoval Martina Luthera a varoval před migrací

Prezident Miloš Zeman se v úterý zúčastnil zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Při svém zhruba desetiminutovém projevu se zaměřil především na boj s mezinárodním terorismem a následky mohutné migrační vlny z Afriky. Projev přednesl jako devátý řečník v pořadí.

Na úvod projevu Zeman zkritizoval OSN, že „ani po sedmdesáti letech nedokáže pojem terorismus definovat“, ačkoli zastřešuje 38 protiteroristických organizací nebo institucí. Tento fakt Zeman komentoval slovy „Good Heaven“ („dobrý Bože“). Vyzval k vytvoření silného ústředního úřadu OSN, který by bojoval s terorismem všemi prostředky a na všech frontách: „Vyjadřujeme solidaritu a soustrast, organizujeme protesty, demonstrace, ale bohužel stále váháme bojovat proti této teroristické anticivilizaci s plnou silou. Co potřebujeme, je jeden, ale zato silný úřad bojující proti terorismu a vybavený vším potřebným včetně vojenské síly“.

Migrace má podle Zemana částečně příčinu v teroristických činech například v Sýrii nebo Iráku. „Na druhou stranu je s terorismem propojena, protože se jistí džihádisté v této migrační vlně ukrývají.“

Prezident také řekl, že rozumí lidem, kteří tvrdí, že musíme migranty přijímat. Upozornil ovšem, že migrace zároveň znamená odliv mladých lidí domovských zemí a oslabování jejich potenciálu. „Migrace znamená také odtok mozků, mladých zdravých lidí, kteří opouštějí své země, a to znamená oslabení těch států. Každý, kdo vítá migranty v Evropě, s tímto únikem mozků souhlasí.“, uvedl Zeman. Podle něj je zásadní mezinárodní pomoc přímo v domácích státech: „Musíme těm zemím pomoci prostřednictvím zajištění elektřiny, nemocnic, škol nebo vodních zdrojů. To zajistí stabilizaci populace v zemích, odkud migranti přicházejí. Ale nemůžeme migraci podporovat.“, dodal Zeman.

Na závěr projevu Zeman vyjádřil ohledně boje s terorismem historický optimismus a citoval reformátora Martina Luthera: „Kdybych věděl, že zítra bude konec světa, ještě dnes bych šel a zasadil jabloň.“