Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman píše Hřibovi kvůli uzavírkám Prahy: Vyhlaste stav nebezpečí a zvažte rezignaci

Prezident Miloš Zeman vyzval k rezignaci pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) kvůli dopravní situaci v hlavním městě. V otevřeném dopise Zeman označil dopravní situaci v Praze za „dramatickou“ a žádá „vyvození patřičných důsledků z pochybení, které v české komunální politice nemá obdoby“. Prezident vyzval primátora také k omluvě všem řidičům, jichž se situace dotýká. 

„Důsledkem naprosto amatérského přístupu k plánování a dohledu nad opravami pražských silnic, či dokonce zcela záměrného diletantství směřovaného vůči pražským i mimopražským řidičům, je hlavní město naprosto dopravně paralyzované, což již zdaleka není jen tématem pražským, ale vzhledem k významu metropole i tématem celonárodním,“ stojí v Zemanově dopise.

Hlavní problém prezident vidí v tom, že dopravní situace může komplikovat i práci složek integrovaného záchranného systému. Z tohoto důvodu vyzval primátora, aby v Praze zvážil vyhlášení stavu nebezpečí.

Zeman také podotkl, že Hřibova představa řidičů automobilů jako někoho, kdo tento způsob dopravy využívá kvůli vlastnímu pohodlí, je zcela nemístná. Úkolem politika podle něj není hodnotit a nařizovat, jakým způsobem se mají lidé přepravovat. 

„Když jste před časem varoval před údajně plánovaným kácením stromu v Jelením příkopu Pražského hradu, načež se ukázalo, že žádný takový strom neexistuje a že jste si společně s týmem Vašich sedmi mediálních poradců spletl Jelení příkop s Jelení ulicí nacházející se na zcela jiném místě, přijal jsem tuto skutečnost s pozdvihnutým obočím, ale zároveň s jistým pochopením,“ píše prezident smířlivě.

„Nijak nesnižuji seznam Vašich politických úspěchů z období jara a léta roku 2021, mezi které soudě dle Vašich mediálních výstupů patří například vyjednání slevy na vstupné v Muzeu vidlí či nabídka bezplatných výpůjček růžových sdílených kol,“ dodává ironicky.

„Vaše počínání dovedlo metropoli na pokraj chaosu, za což jste politicky odpovědný. Pane primátore, každá prohra je poloviční vítězství, pokud se z boje poučíte,“ uzavírá Zeman dopis.