Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman podepsal petici proti evropské regulaci zbraní, na Hrad ji přinesl Jiří Hynek

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek podepsal petici proti regulaci zbraní ze strany Evropské unie. O jeho podpoře informoval mluvčí Jiří Ovčáček. Autoři petice žádají, aby zákonodárci přijali ústavní zákon, který dává lidem právo nosit zbraň na obranu České republiky. Chtějí také zabránit implementaci evropské směrnice, která reguluje držení poloautomatických zbraní.

Mluvčí Ovčáček dále informoval, že prezident petici podpořil, protože je v souladu s jeho dlouhodobými názory. Připomněl také Zemanův výrok, že Evropa čelí islámskému teroru, a proto by lidé měli mít možnost se účinně bránit.

Proti evropským omezením bojovala i minulá vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), která podala proti směrnici žalobu k Soudnímu dvoru EU. S problematikou se chce potýkat i nový kabinet, který domlouvá hnutí ANO s ČSSD. Programové prohlášení slibuje, že koalice prosadí legislativu, která „podstatně zmírní negativní důsledky evropské směrnice o zákazu držení některých druhů zbraní“.

Autoři petice žádají Parlament, vládu i prezidenta, aby „znovu projednali a podpořili a schválili novelu ústavního zákona o bezpečnosti ČR, zakotvující do našeho ústavního pořádku právo na legální vlastnictví zbraní za účelem zajištění obrany a vnitřní i vnější bezpečnosti našeho státu“. Doufají, že taková změna by byla ústavní zárukou zachování současných „zákonných rámců“. Zároveň petice vyzývá zástupce ČR, aby evropskou směrnici odmítli.

Člen petičního výboru Pavel Černý uvedl, že Zemanovi předali původní petici, kterou za čtyři roky podepsalo více než 110 tisíc lidí. „Prezidentovi jsme to předávali jako na poslední místo, kde ještě předána nebyla,“ vysvětlil Černý s tím, že poslanci i senátoři ji už obdrželi.

Petici na Hrad přinesl Zemanův soupeř z lednových voleb, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. Sám ale není jejím autorem. „Jsem jenom podporovatel a nejsem ani v petičním výboru, nicméně zúčastnil jsem se s podplukovníkem Černým předání petičních archů na Hradě,“ řekl k předání petice Hynek.