Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman podpořil Babiše: Jestli padne vláda, pověřím ho znovu

Šest opozičních stran, které sdružují celkem 92 poslanců, v úterý podalo návrh na vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše (ANO). Na návrhu se shodli představitelé ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Pro vyslovení nedůvěry jsou potřeba hlasy 101 poslanců, předseda ODS Petr Fiala proto vyzval poslance vládních stran a KSČM, aby premiéra nadále nepodporovali. Hlasování o nedůvěře Babišově vládě se uskuteční příští pátek.

Na pražském Václavském náměstí se včera večer sešly tisíce lidí, kteří požadovali Babišovu demisi. Lidé drželi transparenty s nápisy jako „Nechci z ČR Rusko, Babiš ven“ a skandovali hesla „Demisi!“, „Není nám to jedno!“ nebo „Máme toho dost!“. Na improvizovaném pódiu s nápisem „Jedině demisi!“ vystoupil například poslanec Miroslav Kalousek z opoziční TOP 09, poslanec Marian Jurečka z KDU-ČSL nebo nezávislý senátor Václav Hampl.

Andrej Babiš v reakci na to dnes ráno na tiskové konferenci před odletem do Bruselu řekl, že o demisi v žádném případě neuvažuje. „Já vám jenom chci říct, že nikdy neodstoupím. Nikdy. Nech si to všichni zapamatují. Nikdy,“ prohlásil odhodlaně.

Pevnou půdu pod nohama premiér cítil zřejmě i díky včerejšímu vyjádření prezidenta Miloše Zemana, který v rozhovoru pro televizi Barrandov řekl, že Babiše podrží. „Kdyby vzdor mému očekávání byla vládě vyslovena nedůvěra, tak pověřím po jeho demisi Andreje Babiše sestavením vlády. Mám dva pokusy. Ústava mi umožňuje, aby vláda v demisi vládla několik měsíců, a to už se horké hlavy uklidní a vychladnou,“ uvedl Zeman.

Prezident se na celou kauzu s údajným únosem Babiše juniora na Krym dívá střídmě a nepovažuje to za důvod k pádu vlády. „V mém vidění světa, které nikomu nevnucuji, se stalo to, že pár revolverových novinářů přepadl v jeho švýcarském bytě duševně nemocného muže a zveřejnil záznam tohoto rozhovoru. Nestalo by se nic, protože ten záznam není příliš zajímavý, kdyby ten muž nebyl synem ministerského předsedy,“ uvedl Zeman. I záznam rozhovoru podle prezidenta nasvědčuje, že je Andrej Babiš mladší duševně nemocný. „Je to docela obyčejný hyenismus odpovídající úrovni české žurnalistiky,“ prohlásil k reportáži prezident, známý svou neláskou k novinářům.

Stejně tak se Zeman nedomnívá, že páteční hlasování Poslanecké sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě bude úspěšné. „Nemám rád koalice poražených a nemám rád, když poražení neunesou svoji porážku. Dosud jsem nepochopil, proč ODS nebo Piráti nespolupracovali s vládou,“ dodal. „Moje prognóza – že to skončí, že se to rozplyne,“ uzavřel prezident debatu. „Pražský dav si dnes jako obvykle zahuláká,“ doplnil v narážce na plánovanou čtvrteční demonstraci na Václavském náměstí.