Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman podpořil jadernou energetiku i prolomení těžebních limitů

Prezident Miloš Zeman o víkendu jednal se členy svého expertního týmu o budoucnosti české energetiky. Závěrem schůzky v Lánech je jednoznačná podpora jaderné energie a jejího dalšího rozvoje s tím, že v energetickém mixu i nadále zůstane prostor pro tradiční, např. uhelné elektrárny. V této souvislosti Zemanovi poradci podpořili prolomení těžebních limitů.

Často se v debatách o energetickém mixu České republiky hovoří o dostavbě dalšího bloku jaderné elektrárny Temelín. Na potřebě dalšího zdroje panuje politická shoda, není ale vyřešen způsob financování tak nákladné stavby. „Na státní energetické koncepci a energetickém mixu s podporou výstavby jaderného zdroje se nic nemění. A na schůzce bylo konstatováno, že to bude politické rozhodnutí a bude to na vládě. Investičně-finanční model musí nyní vyřešit vláda a předpokládám, že do konce roku toto rozhodnutí udělá,” řekla po jednání ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO).

O konkrétních dodavatelích jaderné elektrárny se podle Novákové na schůzce nemluvilo. Nicméně je známo, že o stavbu nového bloku se zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse.

Záměr stavby kritizují zejména ekologové a provozovatelé obnovitelných zdrojů, podle kterých není nový jaderný zdroj třeba. Předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa nedávno prohlásil, že z nových obnovitelných zdrojů může ČR mít během deseti až 15 let stejně elektřiny jako z nového jaderného reaktoru a zároveň šestkrát levněji.

Miloš Zeman je ovšem dlouhodobým odpůrcem obnovitelných zdrojů, a to především proto, že jsou podle něj nestabilní a vyžadují velké dotace ze státního rozpočtu. V roce 2016 dokonce navrhl na jednání tripartity zrušení veškeré podpory výrobcům energie z obnovitelných zdrojů. Výše příspěvku na obnovitelné zdroje totiž postupně vzrostla z přibližně jedné miliardy korun v roce 2006 na více než 40 miliard korun v posledních čtyřech letech. Celkem bylo na podporu takzvané zelené energie od roku 2006 do konce loňského roku vyplaceno téměř 300 miliard korun.