Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman podpořil premiéra: Andrej Babiš ml. je psychicky nemocný a organizuje ho Klusák

Prezident Miloš Zeman se zastal premiéra Andreje Babiše (ANO) v souvislosti s vystoupením jeho syna na předvolebním mítinku v Ústí nad Labem, kde Andrej Babiš mladší vyčetl svému otci zavlečení na Krym a údajně zfalšovanou diagnózu schizofrenie. Podle Zemana je Andrej Babiš ml. psychický nemocný člověk a scénku na mítinku zorganizoval režisér Vít Klusák. 

Babiš mladší si jel údajně do severočeského města pro lékařský posudek zrovna v den, kdy tam jeho otec se špičkami hnutí ANO zahajoval předvolební kampaň. Na cestě jej doprovázel dokumentarista Vít Klusák a po návštěvě psychologa se prý „zcela neplánovaně“ rozhodli zajít si na polévku na místní zámek Větruše. Až tam prý zjistili, že se ocitli jen pár metrů od Andrejova otce. Který měl shodou okolností ten den 67. narozeniny. 

„Tati, ahoj, otec, tady Andrej mladší. Právě jsem vyšel od psychologa a mám soudního znalce, který mě vyšetřil. Jak se cítíš, vidět mě?“ ptal se Babiš mladší premiéra před novináři. „Proč jsi mi ublížil, i s tím Rusem Protopopovem? Budu se bránit a budu bojovat,“ řekl otci. 

Režisér Klusák tvrdí, že s Babišem mladším cestovali z návštěvy od klinického psychologa a setkání s jeho otcem na mítinku ANO v Ústí nad Labem neplánovali. Setkání bylo podle Klusáka „naprostá náhoda”. „Celý nápad vznikl asi 120 vteřin před tím, než Andrej na svého otce promluvil. Tak se to prostě seběhlo. Nebyl ani moc čas dumat nad tím, co je čí nápad. Andrej tam šel a já jsem byl požádán, abych to zaznamenal,“ uvedl Klusák.

„Prezident republiky Miloš Zeman odsoudil aktivity režiséra Víta Klusáka, který organizuje vystoupení psychicky nemocného syna českého premiéra,“ napsal v sobotu na twitteru mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Hlava státu podle něj při této příležitosti vyjadřuje předsedovi vlády plnou solidaritu. 

Premiér Andrej Babiš k incidentu v Ústí nad Labem uvedl: „Mám o mého syna velký strach. Mám strach o jeho zdraví. Je manipulován skupinou lidí, kteří ho zneužívají k politickému boji proti mně.“ „My víme, kdo ho zneužívá, ale já o tom nechci mluvit,“ dodal s tím, že se o syna vždy dobře staral, má čisté svědomí a situace ho mrzí. 

Na vyjádření prezidenta reagoval Babiš mladší na svém twitteru: „Zeman je bytostně odpornej pseudonadčlověk, kterej lže o mých záležitostech a navíc je napojenej na Rusko (stejně jako Agrofert) + Čínu – země, které porušují lidská práva. Je nehodný být prezidentem evropského národa, napsal česko-anglicko-slovensky.