Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman podpořil v prezidentské volbě Andreje Babiše. Má politické zkušenosti, řekl

Necelý týden před přímou volbou nové hlavy státu končící prezident Miloš Zeman v pořadu Prezidentský Press klub na rádiu Frekvence 1 podpořil jako svého nástupce bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle Zemana by Česko by mělo mít prezidenta s politickými zkušenostmi, což jako jediný ze tří favorizovaných kandidátů splňuje právě Andrej Babiš.

Zeman také řekl, že s Babišem nesouhlasí ve všem a v některých věcech má odlišný názor, jako bylo třeba zrušení superhrubé mzdy. “Politika to je řemeslo nebo profese jako každé jiné. A jako nechcete, aby vás operoval chirurg, který nevystudoval medicínu a je to jeho první operace, tak asi nechcete, aby hlavou státu byl člověk, který politice nerozumí a nikdy ji nedělal,“ řekl Zeman.

Prezident podpořil Babiše také v jeho rozhodnutí neúčastnit se předvolebních televizních debat. Zdůvodnil to tak, že v diskusi, kde je jeden na jednoho, jde o férovou diskusi, kde kandidát může uplatnit své argumenty. Naproti tomu diskuse například jednoho proti osmi se podle něj stává něčím jako masovým shromážděním, což podle něj už není férová diskuse. Zároveň ale podotkl, že jiná bude situace před druhým kolem voleb.

Babiš v jiném rozhovoru prohlásil, že by určitě byl jiný prezident, než Miloš Zeman. Kdybych se stal prezidentem, tak bych byl určitě jiný prezident. Pan prezident Zeman se snažil o ekonomickou diplomacii, ale já jsem s ním měl dobré vztahy. Jsou ale věci, ve kterých jsme se neshodli,“ uvedl Babiš. „Pochválil bych ale pana prezidenta za milost pro manžele, kteří obchodovali s tím nápojem a dostali šílený trest. On je omilostnil, to bych taky udělal,“ řekl.