Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman: Pokud bych to vyhrál, bude méně šrapnelů

Miloš Zeman včera absolvoval první ze slíbených čtyř „debat“ před druhým kolem prezidentské volby. Odehrála se na stanici TV Nova, kde Miloš Zeman vedl rozhovor s moderátorem Rayem Korantengem. Jeho soupeř Jiří Drahoš pozvání do studia nepřijal, protože podle svých slov dává přednost setkání s voliči v regionech.

Současný prezident se v diskusi s moderátorem vyhýbal kritice svých oponentů. Nechtěl se vyjadřovat ani k absenci Jiřího Drahoše.

Na otázku, zda by si uměl představit Česko mimo Evropskou unii Zeman odpověděl, že „ani mimo Evropskou unii, ani mimo Severoatlantickou alianci.“ Skromně připomněl, že to byl on, kdo přivedl Česko do NATO a také, že jako prezident vyvěsil na Hradě vlajku Evropské unie. K otázce přijetí eura řekl, že přestal podporovat přijetí eura v okamžiku, kdy vznikla řecká dluhová krize.

Dále prezident uvedl, že by preferoval menšinovou vládu s podporou ČSSD a SPD nebo KSČM. Zda bude i při druhém sestavování vlády premiérem předseda hnutí ANO Andrej Babiš si podle Zemana musí rozhodnout samo Babišovo hnutí. Babiše ale Zeman pochválil za jeho nesmlouvavě odmítavý postoj k přijímání migrantů: „Jeho energický tah na branku v této věci oceňuji.“

Zeman slíbil, že pokud vyhraje, bude lepším prezidentem. „Pokud bych to vyhrál, tak už budu méně namyšlený, méně nafoukaný, méně sebevědomý. A šrapnelů ubyde,“ řekl. Plán má Zeman ale i pro opačný případ – pokud zvolen nebude. Věnoval by se četbě v houpacím křesle na Vysočině, ale odchod z veřejného života by mu přišel líto.

Nakonec se vyjádřil k šancím svým i svého protikandidáta: „Vypadá to na remízu, a to je to nejzajímavější. Když hrozí remíza, záleží na hlasu každého aktivního voliče. Doufám, že když hrozí remíza, lidé půjdou k volbám,“ vyjádřil Zeman naději na vysokou volební účast.