Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman popřál čínským přátelům k novému roku, Česko má podle něj k Číně blízko

Čínská ambasáda zveřejnila zdravici prezidenta Miloše Zemana jeho čínskému protějšku Si Ťing Pchingovi k čínskému novému roku. V minutu a půl trvajícím klipu opatřeném českými i čínskými titulky Zeman vyzdvihl „mnoho významných úspěchů“ Číny a poznamenal, že Česko a Čína jsou si jako země blízké.

„Vážení čínští přátelé, nový rok se slaví v České republice k poněkud jinému datu, než v Čínské lidové republice, ale tato data nejsou od sebe příliš vzdálena. A stejně tak od sebe nejsou vzdálena Česká a Čínská lidová republika a to nikoli v geografickém smyslu, ale ve smyslu zemí, které usilují o prosperitu a které se mohou opírat o bohaté kulturní dědictví,“ řekl ve zdravici Zeman.

Podle Zemana Čína dosáhla v posledních letech mnoha významných úspěchů. „V některých oblastech už předstihla USA a stala se významnou technologickou mocností,“ uvedl český prezident. Jakých úspěchů a v jakých oblastech Zeman nekonkretizoval. Téma olympijských her a nedodržování lidských práv v Číně pro jistotu ve zdravici vynechal úplně.

„Dovolte mi, abych při příležitosti čínského nového roku svým čínským přátelům počínaje mým přítelem čínským prezidentem popřál mnoho zdaru a štěstí. Sie-sie,“ rozloučil se Miloš Zeman čínským pozdravem.