Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman popřál Klausovi k 80. narozeninám: Patříš mezi poslední mohykány svobody

Prezident Václav Klaus v sobotu oslaví své 80. narozeniny, stovky gratulantů mu dnes přišly popřát do Jižních zahrad Pražského hradu. Mezi hosty je i současný prezident Miloš Zeman, který Klausovi popřál už v dopoledních hodinách dopisem. Svého celoživotního politického souputníka a osobního přítele označil za „posledního mohykána svobody“. 

„Milý Václave, když prezident píše prezidentovi k významnému životnímu jubileu, většinou se použijí osvědčené zdvořilé věty, které se jistě dobře vyjímají na hlavičkovém papíře a v médiích. Nyní jsme ale v opravdu unikátní situaci, protože prezident píše dopis prezidentovi, především však jde o list určený příteli a názorovému oponentovi,“ začal své blahopřání Miloš Zeman. 

„Osud, Bůh, dějiny, můžeme použít různá pojmenování, prostě výslednicí běhu času bylo, že jsem se stal tvým nástupcem ve funkci prezidenta republiky. Byl jsi po celých deset let výrazným prezidentem s jasnými názory, žádný zaprášený oleandr někde v koutku, žádná nic neříkající prázdná schránka bez špetky odvahy. Nejen v šedi politického průměru jsi byl výjimečným prezidentem republiky, což vyvolávalo zlost neschopných, ale i všehoschopných. Jistě sám vidíš, že v tomto se doba nezměnila. Možná že těch šedivých myší poněkud přibylo,“ píše se dále v dopise. 

Závěrem Zeman zmínil jejich společnou politickou historii, která se psala po roce 1989.  Dodal také, že i přes odlišné názory se vždy respektovali a hledali cestu ke společné debatě. „Navzdory novinářům, kteří tak rádi slouží mocným, navzdory politickým trpaslíkům, kteří odezírají přání ze rtů velmocí, tak, jako už tomu bylo tolikrát v české minulosti. Nabízí se mi napsat, že patříš mezi poslední mohykány svobody,“ vyzdvihl Zeman Klausovy kvality.

„Přeji Ti pevné zdraví. Přeji Ti dobrou mysl i v těch nejsložitějších situacích. Přeji Ti, abys měl stále kolem sebe přátele. A prorocky dodávám, že jsi jistě ve prospěch této krásné země ještě neřekl poslední slovo,“ uzavřel Zeman.