Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman poprvé od hospitalizace navštíví Hrad. Jmenuje rektory a předá šek Klokánku

Prezident Miloš Zeman se poprvé od loňského propuštění z nemocnice vrátí na Pražský hrad. Příští týden ve středu zde jmenuje jedenáct nových rektorů vysokých škol, kteří byli zvoleni akademickými senáty škol a v prosinci je schválila vláda. Zeman také předá šek projektu Fond ohrožených dětí Klokánek.

„Na středu 26. ledna 2022 se plánuje na Pražském hradě jmenování rektorů a tradiční předání šeku projektu Fondu ohrožených dětí Klokánek,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident Miloš Zeman původně v rozhovoru pro Frekvenci 1 avizoval akci 26. února.

Nové rektory bude mít například Univerzita Karlova, kde Tomáše Zimu nahradí první žena v čele této školy Milena Králíčková. Na Akademii výtvarných umění v Praze (AVU) vystřídá Tomáše Vaňka Maria Topolčanská a na Janáčkově akademii múzických umění (JAMU) v Brně Petra Oslzlého Petr Michálek. Na Mendelově univerzitě v Brně (MendelU) vyhrál rektorské volby Vojtěch Adam, který má nastoupit po Danuši Nerudové, a na Vysokém učení technickém v Brně (VUT) nahradí Petra Štěpánka Ladislav Janíček.

Příští středu prezident na Pražském hradě předá peněžní dar Fondu ohrožených dětí. Klokánkům začal posílat každoročně peníze v prosinci 2015, kdy změnil účel svého fondu na umořování státního dluhu. Tehdy jim předal šek na 2,5 milionu korun. Naposledy Zeman peníze fondu daroval v prosinci 2020, kdy jeho zástupcům společně s dcerou Kateřinou předal šek na 1,5 milionu korun.