
Zeman porušil slib a zkritizoval svého soupeře Jiřího Drahoše. Přirovnal jej ke Clintonové v Americe.
I přesto, že současný prezident ČR Miloš Zeman slíbil, že nebude hodnotit kroky svých soupeřů, tedy ostatních uchazečů o prezidentské křeslo, učinil výjimku, a zkritizoval nedávný výrok svého největšího soupeře Jiřího Drahoše. Ke konci minulého týdne na návštěvě Jihomoravského kraje řekl, že se Drahoš chová jako Clintonová ve Spojených státech a šíří v zemi různé zkreslené informace. Novináři v Boskovicích, kterým bylo Zemanovo prohlášení určeno, si vyslechli, že je více než nevhodné označit české občany za nesvéprávné. Narážel tak na Drahošův výrok o tom, že jsou lidé ovlivněni, jak u voleb do Sněmovny, tak na prezidenta, „určitými imaginárními zahraničními službami“. Toto tvrzení se mu jeví jako zoufalý pokus o zviditelnění Drahošovy osoby pomocí konspiračních teorií.
Hlava státu uvedla, že bezpečnostní informační služba BIS tento výrok úplně smetla ze stolu. Údajně nemá žádné informace o cizích zpravodajských službách, které by v rozporu se zákonem jakkoli manipulovaly výsledky voleb. Jedinou skutečnost, kterou BIS připouští, je riziko dezinformačních kampaní.
Drahoš ovšem není jediný, který na tuto dezinformační síť v Česku upozorňuje. Dříve tuto možnost zmínil podnikatel Michal Horáček, který poznamenal, že se jedná o hybridní konflikt, kterému ve své kampani čelí i Drahoš. Ať už jde o články na konspiračních webech nebo řetězové emaily. Horáček navrhuje transparentnost, aby si čeští občané mohli vybírat mezi výmysly a realitou.
Naopak bývalý premiér Mirek Topolánek si myslí, že jednotliví kandidáti na prezidenta musí počítat s určitým šířením dezinformací. Naznačil, že se vzduchem line vliv z Ruska. Dodal, že tvrzení Drahoše vnímá jako nepotřebné. Vrcholnou politiku považuje za práci, která není, obrazně řečeno, pro „chovance klášterní školy“. Proto věří, že se adepti na hlavu státu utkají ve spravedlivém duelu v živém přenosu, jelikož naživo ruská a jiná propaganda nic nezmůže.
Zato Vratislav Kulhánek s Jiřím Hynkem doufají, že čeští občané přijdou k urnám za použití svého selského rozumu. Kulhánek uvedl, že politickému světu hrozí maximálně konstrukce o síti tajných agentů, jinak o podobných dezinformacích nic neví. Ani Hynkovi se Drahošův výrok moc nelíbí.
A bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer se zase zajímá o český mediální trh, který zjevně láká Čínu. Hovoří tak o zájmu Čínské investiční skupiny CEFC o televizi Nova. Tato skupina je poradcem Miloše Zemana, a ve Spojených Státech je podezřelá z masivní korupce. K šíření konspiračních teorií se odmítl blíže vyjádřit, i když takový podobný risk připustil.