Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman posedmé odmítl jmenovat šéfa BIS Koudelku generálem, návrh prý roztrhal

Prezident Miloš Zeman posedmé odmítl návrh na jmenování ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky generálem. Na návrh se údajně ani nepodíval a roztrhal ho. Za jmenování se byl u Zeman přimluvit dokonce premiér Petr Fiala (ODS), Zeman ale má proti kontrarozvědce a Koudelkovi dlouhodobě výhrady a jmenovat jej do generálské hodnosti vytrvale odmítá.

Zeman činnost BIS a ředitele Koudelky opakovaně kritizoval. Pozornost vzbudil například prezidentův komentář k výroční zprávě BIS z prosince 2018, ve které tajná služba varovala před ruskými a čínskými agenty. Zeman zprávu označil za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“. 

Povýšení Koudelky několikrát navrhovala i minulá vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). Babiš argumentoval tím, že má Koudelka vysoké profesní a osobní kvality, funkci šéfa BIS odvádí velmi dobře a povýšení na hodnost generála by si zasloužil. Prezident Miloš Zeman to však odmítá a prý „nevidí důvod“ k jeho povýšení. 

Plukovník Ing. Michal Koudelka (*1965) vystudoval stavební fakultu ČVUT, v českých tajných službách pracuje od roku 1992. Deset let vedl odbor kontrašpionáže. ředitelem BIS ho v roce 2016 poprvé jmenovala vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Absolvoval dva zpravodajské výcviky u britské tajné služby MI6 a jeden zpravodajský výcvik u kanadské kontrarozvědky CSIS. Je také držitelem Tenetovy ceny, kterou uděluje CIA za zahraniční spolupráci.