Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman je pro posílení mise v Afghánistánu. Ústup by byla zbabělost, řekl na velitelském shromáždění

V úterý proběhlo na Ministerstvu obrany ČR každoroční Velitelské shromáždění náčelníka Generálního štábu Armády České republiky. Shromáždění se zúčastnil jako vrchní velitel ozbrojených sil prezident republiky Miloš Zeman, ministr obrany Lubomír Metnar, náčelník generálního štábu Armády ČR Aleš Opata a řada dalších hostů.

Shromáždění je určeno pro vedoucí pracovníky Ministerstva obrany a Armády České republiky a jeho cílem je stanovit hlavní priority na následující období a naznačit, jakým směrem se bude ubírat rozvoj a strategie Ministerstva obrany ČR a Armády České republiky.

Prezident Miloš Zeman ve svém projevu ve světle letošních událostí mluvil především o účasti na misi v Afghánistánu. Čeští vojáci podle Zemana přispívají k omezení teroristické hrozby v Evropě, což je nejsilnější argument pro to, aby v Afghánistánu zůstali, přestože letos v zemi padli čtyři z nich. „Ústup z Afghánistánu by naopak byl nejenom zbabělostí, nejenom popřením našeho národního zájmu, ale také zbytečnou, zmarněnou obětí našich vojáků,“ řekl prezident.

Zeman odmítl časté tvrzení kritiků, že působení v Afghánistánu nemá mandát Rady bezpečnosti OSN. „Není-li to záměrná lež, pak je to minimálně neznalost, protože operaci Resolute Support podpořila jednomyslná rezoluce Rady bezpečnosti OSN z prosince 2014,“ prohlásil. Zdůraznil také, že cílem operace není přinést do Afghánistánu demokracii, ale bojovat proti terorismu. „Chci vám říci, že není hloupější argument, protože demokracie se neexportuje na bodácích. V Afghánistánu jsme proto, abychom bojovali proti islámskému terorismu,“ vysvětlil Zeman.

„Jsme odsouzeni k tomu, zůstat tam v zájmu naší civilizace, chcete-li euro-americké civilizace. Civilizace, která není založena na náboženské nenávisti. Civilizace, která se nesnaží vraždit nevěřící a civilní obyvatelstvo. A proto jsme v Afghánistánu. Jsme tam v zájmu našeho národa, protože i naši zemi může kdykoli postihnout teroristický útok, a minimalizace tohoto rizika znamená posilování naší přítomnosti v Afghánistánu společně s třiceti osmi dalšími našimi spojenci,“ vyslovil prezident jednoznačnou podporu zahraniční misi.

Na závěr se rozloučil citátem britské viceadmirála Nelsona před bitvou u Trafalgaru: Očekávám, že každý muž, a já bych dodal, i každá žena, splní svoji povinnost.