Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman poslal gratulaci premiérovi Sunakovi. Evropa a svět potřebuje silnou Británii, napsal

Prezident Miloš Zeman dnes zaslal gratulační dopis novému premiérovi Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Rishi Sunakovi. Zeman v dopisu zveřejněném Pražským hradem uvedl, že Sunakovy dosavadní zkušenosti i politická dráha znamenají vynikající předpoklady pro zvládnutí složitých geopolitických výzev. Napsal také, že věří v další rozvoj bilaterálních vztahů Británie s Českem.

Váš mandát přichází v nelehké době, kdy svět čelí mnoha geopolitickým výzvám v čele s bezprecedentní ruskou agresí na Ukrajině a související energetickou krizí. K jejich zvládnutí potřebuje nejen Evropa, ale i celý svět, stabilní a silnou Velkou Británii,” uvedl Zeman.

Podle Zemana je nezbytné i nadále vytrvat v pevném a neochvějném spojenectví s Ukrajinou. „Ale zároveň bojovat i za aktuálně těžce zkoušený sociální smír v našich vlastních zemích. Nesmíme za žádnou cenu připustit ohrožení demokratických hodnot, na kterých jsou vystavěny,“ konstatoval.

Zeman také připomněl citát Sunakova předchůdce ve funkci, sira Winstona Churchilla: „V tomto hříšném a žalostném světě se zkoušely a budou zkoušet mnohé způsoby vlády. Nikdo nepředstírá, že demokracie je dokonalá nebo samospasitelná. Říká se dokonce, že demokracie je nejhorší způsob vlády, s výjimkou všech ostatních způsobů, které jsme vyzkoušeli.“

Sunak zvítězil ve vnitrostranickém klání o post nového lídra Konzervativní strany a jako šéf vlády nahradí po sedmitýdenním působení Liz Trussovou, jejíž plány na snížení daní způsobily v zemi finanční chaos. Premiérem jej dnes jmenoval britský král Karel III. a pověřil ho sestavením kabinetu.