Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman potvrdil účast ve čtyřech debatách, Drahoš by chtěl pouze dvě

Suverénní vítěz prvního kola prezidentských voleb a současný prezident republiky Miloš Zeman se zúčastní celkem čtyř televizních debat. Zeman přijal nabídku od stanice Nova, Barrandov, Prima a Česká televize.

Paradoxem je, že tiskový mluvčí Hradu ještě v prosinci hlásal, že se Zeman nezúčastní ani jedné z diskuzních debat mezi oběma koly voleb. Dokonce řekl, že sám prezident v březnu minulého roku prohlásil, že do debat nepůjde ani před prvním nebo druhým kolem. Důvodem je prý fakt, že voliči jeho názory znají již pět let, tedy od doby zvolení prezidentem v roce 2013.

Druhý vítěz prvního kola Jiří Drahoš jej ale vyzval, aby se účastnil alespoň některých debat s ním. Vzkázal, že i když Zeman kampaň dle vlastních slov nevede, debaty by se účastnit mohl. Zopakoval Zemanův výrok o tom, že „jen blbec nemění své názory“. Prezident jeho výzvu přijal. Vyjádřil se, že je stále plný sil a energie a na diskuze se těší.

Naopak bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš se rozhodl pouze pro debaty dvě. Jeho tým se shodl na tom, že se zúčastní dvou debat, ve kterých bude diskutovat s hlavou státu o různých tématech. Jednu debatu si Drahoš zvolil v ČT a tu druhou nechává na volbě Zemana. Českou televizi Drahoš považuje za médium veřejné služby s nestranickým přístupem vystupující jako nezávislá instituce.

Den před druhým kolem voleb, tedy ve čtvrtek 25. ledna 2018 se bude konat prezidentský duel, který odvysílá od 20 hodin v přímém přenosu program ČT1 a ČT24. Na druhé straně televize Prima přišla s oznámením, že dostala potvrzení od prezidentské kanceláře, že se prezident Zeman zúčastní živé diskusní show, a to v úterý 23. ledna 2018 po osmé hodině večerní.

V úterý bude zahájeno druhé kolo Drahošovy kampaně, kdy vyrazí spolu s manželkou Evou do Moravskoslezského kraje, kde navštíví Ostravu, Třinec a Jablunkov, odkud pochází. Plánuje se potkávat s voliči a zúčastnit se semifinále hokejové Ligy mistrů v Třinci. Podle jeho volebního týmu se do kampaně vloží dalších 10 milionů korun. Například podnikatel Michal Horáček, rovněž kandidující na prezidenta v prvním kole, mu nabídl svoji pomoc prostřednictvím internetové kampaně, kontaktního centra nebo vyvěšením velkých reklamních ploch. Navíc se začali hlásit noví sponzoři a ti dosavadní slibují nové finanční dary. Doposud se na Drahošovu kampaň investovalo 28,7 milionu korun, na účet mu dorazilo 34 milionů od velkých dárců po ty malé. Limit výdajů zákon stanovuje pro první kolo ve výši 40 milionů a ve druhém kole umožňuje přidat dalších 10.

Současná hlava státu neustále tvrdí, že žádnou kampaň nevede. Veškeré billboardy, reklamy v novinách nebo petiční podpisy jsou iniciativou jeho spolupracovníků nebo podporovatelů. Za bezúplatné plnění obdržel dary ve výši 17 milionů korun, zatímco na volebním účtu disponoval částkou 4,5 milionu korun.

Druhé kolo voleb na prezidenta se bude konat v pátek 26. ledna a sobotu 27. ledna 2018.