Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman předal Babišovi složku na ředitele BIS Koudelku. Prý není dobrý manažer

Prezident Miloš Zeman předal premiérovi Andreji Babišovi (ANO) materiál týkající se šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. Podle prezidenta materiály dokazují, že Koudelka není dobrý manažer. Zeman práci vnitřní tajné služby setrvale kritizuje a přál by si, aby byl Koudelka z pozice šéfa odvolán.

Materiál má podle Zemana dvě fáze, stručnou a podrobnější. Jejich společným jmenovatelem je tvrzení, že Koudelka není dobrý manažer. „Argumenty, které na podporu tohoto tvrzení byly uvedeny, jsem předal panu premiérovi. Mohu říci, že je vypracoval člověk, který v BIS dlouhodobě a ve vysoké funkci pracoval,“ řekl Zeman. Souhlasně pak odpověděl na dotaz, zda materiál zpracoval bývalý ředitel analytického útvaru BIS Jiří Rom.

Bývalý šéf analytiky BIS začal v Kanceláři prezidenta republiky pracovat 1. srpna. Ve vedoucích funkcích BIS Rom pracoval 27 let a před pěti lety patřil mezi kandidáty na šéfa služby. Zeman v rozhovoru nepřímo odmítl, že by šlo o „kompro materiál“. Je to podle něj pojem z myšlenkového světa, který nesdílí.

Kontrarozvědku, která ve svých zprávách opakovaně upozorňuje například na nebezpečí ruských či čínských špionů, prezident často kritizuje. Mimo jiné už popáté nevyhověl návrh vlády na jmenování Koudelky do generálské hodnosti. Odvolat jej z čela BIS však není v pravomoci prezidenta. Prezident může pouze vyjádřit doporučení. „Mým doporučením rozhodně nebude ponechání pana Koudelky na další funkční období v čele BIS,“ uvedl Zeman.

Koudelka má ovšem zastání u premiéra Babiše, který je s jeho prací spokojený. „Nemám důvod ho měnit. Pan Koudelka dělá svou práci dobře a v tom se s prezidentem lišíme,“ řekl Babiš před měsícem.