Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman přestal vykonávat prezidentskou funkci, tvrdí Drahoš

Akademik Jiří Drahoš plánuje na podzim ještě jednou zkusit své politické štěstí v senátních volbách. Kandidovat bude na Praze 4 jako nezávislý kandidát za podpory KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Zelených. Tento týden se pokusil strhnout na sebe pozornost kritikou prezidenta Miloše Zemana, který jej v druhém kole lednové volby vyřadil ze souboje o Hrad.

„Prezident Zeman vyhlásil nedávno opakovaně, že už všechno tomuto národu řekl. Z mého pohledu vlastně přestal vykonávat prezidentskou funkci. Občas se někde objeví, ale nic aktivního se neděje,“ prohlásil Drahoš v rozhovoru pro iDnes.cz. „Nevím, jestli je to jeho program. Jestli je to jeho program, tak je něco špatně, protože neplní funkci, kterou by měl zastávat. Čili já jsem velmi zklamán a bonmot ‚já už jsem tomuto národu všechno řekl‘ to je pro mě naprosto nepřijatelné. To je selhání člověka ve funkci,“ zhodnotil výkon Zemanova mandátu Drahoš.

Jiří Drahoš dále v rozhovoru mluvil o svém podezření, že prezidentská kancelář klame národ o prezidentově skutečném zdravotním stavu. „Pokud má třeba zdravotní problémy, což se může stát, tak připomínám, že je měl i prezident Václav Havel. Tým kolem prezidenta Havla sdělil národu, že má zdravotní problémy, že nemůže někam jet nebo něco udělat. Já bych čekal, že prezidentská kancelář, pokud je ta druhá eventualita pravdivá, to, že není schopen zastávat spoustu věcí kvůli zdravotnímu stavu, tak by to měl někdo otevřeně říct,“ domnívá se.

Nakonec ještě Zemanovi vytkl jeho nedávné přirovnání novinářů k vyhynulému ptáku blbounu nejapnému. „Miloš Zeman si na oficiální akci pro diplomaty posteskl, že se české novináře zatím nepodařilo vyhubit. To, že blboun nejapný žil na Mauriciu a ne na Madagaskaru, je jen detail v tomto nepovedeném pokusu o bonmot. Takto má vypadat naše zahraniční politika?“

Na Drahošovu kritiku obratem reagoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Stejně jako v případě jiných podobných ataků se svého chlebodárce zastal a na Drahošovu adresu přidal ještě jízlivou poznámku. „Že je to Fikus, to už národ ví. On je to ale navíc ještě lhář šířící dezinformace vlastní výroby. Výrok “já už jsem tomuto národu všechno řekl” si Fikus prostě vymyslel. Pan prezident NIKDY nic takového neřekl,“ napsal mluvčí.