Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman převzal lži opozice, jeho veto může stát miliardy, varuje exministr financí Kalousek

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vetovat novelu, která má snížit platby státu do zdravotnictví, může státní pokladnu vyjít až na miliardy korun, varoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vyzval proto poslance, aby rozhodnutí co nejdříve přehlasovali. Vládní koalice, která s novelou přišla, má v dolní parlamentní komoře pohodlnou většinu 108 poslanců. Řada z nich ale o prázdninách čerpá dovolenou. 

Podle současného šéfa státní pokladny Zbyňka Stanjury (ODS) prezident převzal lživou argumentaci opozice. „Prezident Zeman vetoval zákon a plně převzal lživou argumentaci opozice o ohrožení lékařské péče. A jaká jsou fakta o veřejném zdravotním pojištění? Za 1. pololetí zisk 6 miliard, zůstatky na účtech téměř 60 miliard. Řešení: Zemanovo veto přehlasujeme,“ uvedl Stanjura. 

Podle exministra financí Kalouska může státní pokladna přijít ještě o několik miliard navíc. „Nechtějí-li poslanci přijít o 1,2 miliardy ze státního rozpočtu, musí se sejít neprodleně. Dají-li přednost prázdninám a sejdou se až v září, můžeme přijít o dvakrát tolik,“ varoval na Twitteru po Zemanově vetu. 

Zemanovo veto novely naopak vítá opozice. „Rozumný krok pana prezidenta. Vláda by se měla chytit za nos a přiznat si, že brát nyní zdravotnictví 14 miliard, je nebetyčná hloupost. Hlavně to ale skutečně ohrožuje kvalitu a dostupnost zdravotní péče. Upozorňovali jsme na to opakovaně a dál budeme,“ uvedla Alena Schillerová (ANO), která resort financí v minulosti také řídila.