Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman při návštěvě Dudy vyjádřil Polsku plnou podporu v problematice ruského plynu

Prezident Miloš Zeman dnes na přijal na Pražském hradě polského prezidenta Andrzeje Dudu. Státníci jednali zejména o aktuální situaci na Ukrajině, pomoci ukrajinským uprchlíkům a také o zastavení dodávek ruského plynu do Polska. Zeman vyjádřil svému protějšku plnou podporu v problematice dodávek ruského plynu. Rusové jejich zastavením porušili existující smlouvy, řekl Zeman.

Zeman v otázce plynu řekl, že Rusové porušili existující smlouvy jak z hlediska termínu, tak z hlediska formy placení. Ruská plynárenská společnost Gazprom ve středu ráno zcela zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech, jak Moskva požaduje.

Český prezident na briefingu po jednání také prohlásil, že Polsko se stalo hlavním obráncem evropských hodnot a profilující zemí v odporu proti ruské agresi na Ukrajině. „Řekl jsem panu prezidentovi, že v době, kdy Brusel kritizoval Polsko, jsem tuto kritiku označil jako vměšování se do vnitřních polských záležitostí,“ dodal Zeman.

Bilaterální vztahy ČR s Polskem označil Zeman za skvělé. „Myslím si, že až překonáme společným úsilím tuto krizi, která zahrnuje i společnou pomoc ukrajinským uprchlíkům, tak si oddechneme a budeme říkat, že svět je jiný, než byl před touto válkou. A chci věřit, že bude lepší, protože dokážeme společným úsilím, aby agrese nebyla úspěšná,“ řekl Zeman.

Duda naopak ocenil Zemana a českou vládu za jednoznačně odsuzující postoj vůči ruské agresi a také za humanitární pomoc Ukrajině, kterou Česko organizuje. Poznamenal také, že Polsko, ČR i další země přijímající uprchlíky z Ukrajiny by měly obdržet finanční podporu z Evropské unie.