Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman přijal kandidáta na slovenského prezidenta Šefčoviče, popřál mu úspěch

Prezident Miloš Zeman o víkendu na zámku v Lánech přijal slovenského prezidentského kandidáta Maroše Šefčoviče. Prezident Šefčovičovi popřál úspěch v prezidentských volbách a ocenil jeho odborné schopnosti a znalosti. O schůzce, která se uskutečnila na žádost Šefčoviče, informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Šefčovič hovořil se Zemanem téměř dvě hodiny. „Velmi dlouho jsme hovořili o atmosféře v rámci V4,“ řekl poté Šefčovič novinářům. Zeman podle něj vyjádřil obavy o soudržnost a budoucnost spolupráce zemí Visegrádu. „Řekl mi, že mě považuje za jediného garanta toho, že tato spolupráce bude fungovat, že země visegrádské čtyřky budou spolupracovat v budoucnosti jako v minulosti,“ uvedl. Kromě Česka a Slovenska jsou členy V4 Polsko a Maďarsko.

Šefčovič potvrdil, že o setkání požádal sám i kvůli tomu, že se Zemanem se znají řadu let. „Chci říct, že si velmi vážím jeho podpory v tomto prezidentském souboji a jeho přání, abychom dopadli v naší volební kampani co nejlépe, abych získal co nejvíc hlasů,“ řekl. „Musím říct, že i z tohoto setkání jsem vycítil velmi jasnou podporu pana prezidenta Zemana pro moji kandidaturu a pro to, abych zvítězil ve volbách na post prezidenta Slovenské republiky,“ dodal.

Šefčovič nebyl prvním kandidátem na prezidenta, kterého Zeman přijal. V září 2016 přijal rakouského prezidentského kandidáta Norberta Hofera, který stejně jako Šefčovič o schůzku sám požádal.

Druhé kolo prezidentských voleb na Slovensku se uskuteční v sobotu 30. března. Šefčovičovou soupeřkou bude právnička Zuzana Čaputová, která je podle průzkumů favoritkou voleb.