Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman přijal ministra kultury: Prezident myslí na památky, já na živé umění, shrnul Zaorálek

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek přijal na Pražském hradě ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Jednali o dopadech koronavirové epidemie na kulturu a krocích, které ministerstvo kultury podniká ke zmírnění jejích dopadů a významu kultury pro ekonomiku. Zaorálek vyloučil výjimky v opatřeních v době, kdy Česko zůstává v nejvyšším stupni rizika epidemie.

„Schůzku jsem si sám vyžádal, za prezidentem už chodili jiní lidé z kulturní branže, tak jsem chtěl, aby znal i mé stanovisko,“ uvedl ministr. Narážel tak mimo jiné narážel na setkání Zemana se zástupci muzikálové scény Michalem Davidem a Oldřichem Lichtenbergem. „Popravdě jsem čekal, že o ní bude řeč, ale pan prezident ji jen letmo zmínil, aniž by za někoho orodoval či někoho podporoval,“ zdůraznil ministr, že Zemanovi leží na srdci zejména osud památek.

„Zatímco já v současné krizi myslím hlavně na živé umění, pan prezident je znepokojen tím, jak chátrají kulturní památky, třeba vyšehradské nádraží. Zdůraznil, že jde o hodnoty, které je třeba chránit, třebaže za to veřejně nepoděkují jako umělci,“ dodal Zaorálek.

Ministr Zaorálek ve svém vyjádření vyloučil výjimky v opatřeních v době, kdy Česko zůstává v  nejvyšším stupni rizika šíření koronaviru. „Nejen v kultuře, ale ani jinde se v pátém stupni nebudeme bavit o žádných výjimkách. Ani zítra ani v pondělí na vládě,“ řekl. Debaty o změnách opatření v dalších stupních odmítl Zaorálek komentovat. Nebylo by podle něj dobré, kdyby z každého ministerstva zaznívalo separátně, o jakých změnách se pro daný resort uvažuje.